Meslek Liselilere Ek Puan Verilecek Mi?

Haber

2016 Öğrenci seçme ve yerleştirme sistemi kılavuz kitabında yer alan bilgilere göre meslek lisesi çıkışlı olan adayların alabilecek ek puanlar belli oldu. Yüksek Öğretim Kurulu’nun daha önce almış olduğu karara göre ek puan almak için 2012 yılından önce mezun olmak gerekiyor. 2012 yılından sonra mezun olan adaylar için ek puan verilmeyecektir.

ÖSYM’nin ek puanı nasıl hesaplayacağı ise kılavuzda 6.2 maddede açıklanmıştır. Yapılan açıklamada bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerden mezun olan adayların okul (diploma notları) puanları 100 üzerinden değerlendirildikten sonra 0,6 ile çarpılacaktır. Ek puan alma durumunda olan adaylar için ise ekstra 0,3 ile çarpılacaktır. Yani ek puan alan bir adayın diploma notu 80 ise okuldan gelen puanı; diploma notu X 0,6  + diploma notu X ek puan katsayısı = (80×0,6)+(80×0,3)= 72 olur. 

Eğer aday 2012 yılında okulu uzatmış ise ek puan alabilecektir. Ancak 2012 yılından sonra mezun olan adaylar için ise ek puan hesaplanmayacaktır.

2016 ÖSYS kılavuzunda hangi bölümden mezun olanın hangi bölümü seçtiğinde ek puan alacağı Tablo-3A ve Tablo-3B1’de belirtilmiştir.

Buradan çıkaracağımız sonuç ÖSYM’nin her meslek liseli adaya ek puan vermediğidir. Ek puan almayı hak etmek için 2012 yılından önce mezun olmuş olmak gerekiyor.

4 thoughts on “Meslek Liselilere Ek Puan Verilecek Mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.