Aday İşlemleri Sistemleri Sayfası

Ygs-Lys

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) öğrenciler için düzenlediği internet sisteminin adı kısaca ais olarak bilinir. ÖSYM’nin yaptığı her türdeki sınav ve yerleştirme işlemleri adaylar tarafından doğrudan kurumun internet sitesi üzerinden yapılır.

ÖSYM aday işlemleri sistemi üzerinden sınav başvurusu ya da tercihte bulunabilmek için öncelikle kişinin daha önce o sınav için kurumun resmi başvuru noktalarından birinde şahsi olarak başvurmuş olması gerekir. 2016 YGS işlemlerini kurumun internet sayfası üzerinden şahsen yapmak için 2015 veya daha önceki yıllarda yapılan YGS’lerden birine başvurmuş olmak gerekir. Bu durum diğer sınavlar (KPSS, LYS, TUS, YDS, DGS vb.) için de geçerlidir.

ÖSYM’nin aday işlemleri sistemi’nde yapılacak işlemleri şöyle sıralayabiliriz.

  1. Sınav başvurusu yapma
  2. Sınav merkezini öğrenme
  3. Eğitim bilgilerini görme
  4. Sınav sonuçlarını öğrenme
  5. Tercih yapma
  6. Cevap kitapçığını görme

ÖSYM kullanıcılara tc kimlik numarası ile bir kullanıcı adı ve sonradan değiştirebilecekleri bir şifre vermektedir. Adaylar da isterler şifrelerini sistemin şifre değiştirme sayfasında değiştirebilirler. Ayrıca eğer şifrenizi unutmuş iseniz yine aynı sayfa üzerinden kişisel güvenlik bilgilerinize göre yeniden şifre alabilirsiniz. Ama ilk defa şifre almak istiyorsanız mutlaka bir ÖSYM bürosuna müracaat etmelisiniz.

Eğer siz de aday işlemleri sistemine girmek istiyorsanız aşağıdaki başlığa tıklayabilirsiniz.

ÖSYM ADAY İŞLEMLERİ SİSTEMİ  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.