Okul Birincileri Nasıl Tercih Yapmalılar?

Ygs-Lys

Üniversitelerinin yapılmaya başlandığı bugünlerde okul 1.’si olan adayların en çok merak ettikleri konu avantajlarını kaybetmeden en iyi nasıl tercih edebileceklerdir.
Okul birinciliği başarı düzeyi yüksek olan, yüksek puan yapan öğrenciler için çok fazla fırsat sunmaz iken puanları düşük olan öğrenciler için ise çok fazla avantaj sunabilmektedir.
Başarı sırası olarak ilk 10 bine giren lise birincilerine okul birinciliği fazla fayda sağlamıyor. Çünkü bu adaylar zaten yüksek olan yerlere normal puanları ile de girebilmektedirler. Çok küçük katkılar olmaktadır.
Başarı sırası 50 binin altında olan adaylara ise okul birinciliği önemli imkanlar sunmaktadır. Bu da genel kontenjanla 30 binle ancak girilebilen bir yere lise birincileri 50 binde olmalarına rağmen okul birinciliği kontenjanı ile girebilmektedir.
Burada okul birincileri tercih yaparken öncelikle başarı sıralarına dikkat edecekler. Eğer başarı sırası olarak önlerde ise çok fazla yüksek yerleri tercih etmemeliler. Kendi puanlarına yakın yerleri tercih etmeliler. Başarı sıraları çok gerilerde olan adaylar ise yüksek puanlı yerlerden yerleşme şansı yakalayabiliyorlar. Bu adaylar ise çok geniş bir aralıktan tercih edebilirler. Örneğin başarı sırası 60 bin olan bir okul 1.’si birkaç tane 30 binlik yerlerden tercih verebilir. Geride ise 90 bine kadar düşebilir.
Okul birinciliği olan adaylar en çok ise acaba ikinci bir tercih verip vermeyeceklerini sormaktadır. ÖSYM bir adayın lise 1.’si olduğunu kabul ettikten sonra onun tercihlerini iki defa değerlendirir. Bir genel kontenjana göre diğeri ise okul birinciliği kontenjanına göre değerlendirir.
Birinciler ikinci bir tercih yapmayacaklar. Bu hakktan yararlanabilmek için okul birinciliği kontenjanı olan programları tercih etmek gerekir. Okul birinciliği kontenjanı olmayan bir yeri tercih ettiğinizde bu hakktan yararlanamazsınız.

264 thoughts on “Okul Birincileri Nasıl Tercih Yapmalılar?

  1. Hocam merhabalar.Ben bu sene okul birinciliğiyle mezun oldum.Tercihlerimin ilk yedisine pdr son ikisine de iki yıllık fizyoterapi yazdım.Tercihlerimi okul birinciliğimi göz önünde bulundururak yapmaya çalıştım.Son tercihimin genel kontenjandan tutma ihtimali çok yüksek.Tutması durumunda okul birinciliğine bakılmayacak mı?Cevap verirseniz çok mutlu olurum.Şimdiden çok teşekkürler

  2. Allah aşkına hocam bu okul birincisi tercihi diye öğrenciler gibi mi olacak . Okul benim okul birincisi oldigumu kendisi mi görecek yoksa ben mi tercihte öyle gosterecem bide hocam okul birincisi tercihi nasıl yapılıyor anlamadım teşekkürler .

    1. Okul birincisi olduğunu sistem otomatik olarak bilecek. Senin bir şey yapmana gerek yok. Sadece okul birincisi kontenjanı olan okulları seçmeye dikkat et.

  3. Hocam bende okul birincisiyim kendi puanimdan on puanlik yuksek bir tercih yazsam tutma olasiligi nedir

  4. mf3 te 25 bindeyim 17 binden başlayarak tercih yapmaya başladım ve okul birincisiyim.diş hekimliği yazdım bir şansım var mı??

  5. hocam meraba ben okul birincisiyim ortalamam 94,56 ygs 2 257 puanım hemşirelik bölümü gelmiyor okul birinciliği ile yapcam normal tercih yapıp sonra ortalamama bakacaklar demi

  6. Hocam okul 1.liği kontenjanı bütün yazdığım okullar için gecerli mi sadece en üste yazdığım okul için mi geçerli?

  7. Hocam bende okul birincisi yim tercih yaparken herhangi bişey yapmamız gerekiyomu yoksa sistem kendi otamatik mi algılıyor ?

  8. Hocam mf4 33 bindeyim 20 binlik yer tutar mı yoksa 26 bnlik mi yer tutar alt alta yazdım çok meraktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.