Tercih Yaparken Başarı Sırası mı Puan mı?

Ygs-Lys

Üniversite tercihleri yapılırken dikkate alınacak kriter acaba başarı sırası mı yoksa puan mı olmalıdır? Bu yazıda konuyu açıklığa kavuşturmak istiyorum.
Başarı sırası bir adayın aldığı puana göre kaçıncı olduğunu göstermektedir. Üniversite adayları aldıkları başarı sıralarına göre ÖSYM tarafından sıralanırlar.
ÖSYM tercih işlemlerini de yaparken adayları yine başarı sırasına koymaktadır. Örneğin A bölümünü seçen 100 kişi var ve bölümün kontenjanı ise 40’tır. ÖSYM bu adayları başarı sırasına göre sıralamaktadır. 100 kişiden ilk kırka girenler A bölümüne yerleşme hakkı kazanıyorlar. Burada da görüldüğü gibi önemli olan başarı sırasıdır.
Lisans programları için durum böyledir. Ancak önlisan programları için ise puanları dikkate almak işleri kolaylaştırmaktadır. Önlisan programlarında başarı sıraları çok oynadığı için puanlara dikkat etmek gerekiyor.

3 thoughts on “Tercih Yaparken Başarı Sırası mı Puan mı?

  1. hocam ben 142 bindeyim ve ilahiyat istiyorum ama ilk yerleştirmelerde herhangi bir üniversiteye yerleşemedim internete bakıyorum 190 binde alan üniversitelerde var bunun nedeni sizce ne olabilir veya ek yerleştirmelerde şansım var mı ?

    1. Henüz bu yılın başarı sıralamaları belli olmadı. Baktığın sıralamalar geçen yılındır. Ek yerleştirmelerde şansınızı deneyebilirsiniz.

  2. Hocam benim sıralama 96 binlerde istediğim üniversite ise 94 binlerde istiyor arada 1900 fark var sizce gelme olasılığı nedir ? Tercih robotunda tarattığımda çıkıyor ama sarı çıkıyor alttada sarı ile gözükenler riskli alanlardır diyor. Sizce riski nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.