Okul Birincilerine Ne Kadar Ek Puan Verilir?

Ygs-Lys

Genelde öğrencilerin bildiği okul birincilerine belli bir ek puan verildiğidir. Aslında ise okul birincisi olanlara hiçbir ek puan verilmez. Peki okul birincileri nasıl oluyor da yüksek puanlı yerlere düşük puanlarla yerleşiyor.
Üniversitelerin kontenjanları belirlenirken okul birincisi olan öğrencilere ayrı kontenjanlar ayrılır. Normalde her okul birincisi için üniversitede ayrılmış bir kontenjan vardır. Ama bazen öğrencilerin istememesi bazen de yanlış tercih yapılmasından okul birincileri için ayrılan kontenjanlar boş kalmaktadır.

Üniversitelerin her bölümü için okul birinciliği kontenjanı ayrılmaz. Okul birinciliği için hangi üniversitenin kaç tane kontenjan ayırdığını ÖSYS kılavuzunda öğrenmek mümkündür.
Okul birincisi olan öğrencilerin tercih yaparken dikkat edecekleri nokta puanlarıdır. Öğrencinin yerleştirme puanı eğer yüksek ise tercih yaparken çok yukarılardan tercih yapmaması gerekir. Öğrencinin puanı düşük ise o zaman da çok yukarılardan tercih yapması bazı avantajları yakalamasını sağlar.
Okul birincilerinin okul birinciliği hakkından yararlanmaları sadece bir yıla özgüdür. En son mezun olunan yıl okul birinciliği hakkından yararlanabilir. Daha sonraki yıllarda okul birinciliği hakkından yararlanılamaz.
Örnek vermek gerekirse 440 yerleştirme puanı olan bir puanı olanların 460’tan yukarı yerleri tercih etmeleri doğru değildir. Çünkü bu kadar yüksek puanlı yerlere gidebilecek çok sayıda okul birincisi vardır.
Yerleştirme puanı 300 gibi ise o zaman da 400’ e kadar olan yerleri seçebilirler. Neden böyle bir tercih yapmalılar? Çünkü okul birincileri genelde başarılı olan öğrenciler oldukları için bunların aldıkları puanlar da yüksek olur; bu da okul birincilerinin yukarılarda toplanmalarına neden olur. Yukarılarda yığılma olduğunda yerleşme de zor olmaktadır. Öğrencinin puanı düşük olduğu zaman kendi puanında 20-30 puan kadar yüksek puanlı bir bölüme yerleşme şansı var. Okul birinciliğinin avantajı en çok orta düzeydeki programlar için faydalıdır.

Okul birincilerinin diploma notu 0,6 ile çarpılır, çıkan sonuç ham puanlara eklenir. Okul birincilerine en yüksek okul puanı verilmez. Diploma notu ne ise yani dört yılın ortalaması ne ise ona göre puan verilir.

ÖSYM OKUL BİRİNCİSİ OLDUĞUNUZU NASIL ANLAYACAK?

Birçok okul birincisinin yorum kısmında sorduğu sorulardan biri de ösym’nin okul birincilerini nasıl belirlediğidir. Her yıl liseler okullarındaki son sınıf öğrencilerinin notlarını ve okulun birincisine ait bilgileri ÖSYM’ye bildirir. Her öğrencinin bir TC kimlik numarası olduğuna göre, bu veriler ÖSYM’nin sistemindeki veriler ile eşleştirilir.  Siz de YGS-LYS için ÖSYM’ye başvurduğunuzda hem okulunuzdan gelen puan hem de okul birincisi olup olmadığınız belli oluyor.

 

1.749 thoughts on “Okul Birincilerine Ne Kadar Ek Puan Verilir?

 1. Ben 12. Sınıfta okul birincisi oldum o sayılıyor mu yoksa 4 yıl birincisi mi olmak gerekiyor

 2. Hocam ben 9 a gidiyorum ama okul birincisi olabilmem icin 9 puan lazim sizce cok cok cok calissam o puan farki kapanirmi

  1. tabiki kapanır .benim 9 dayken ortalamam 91 di 4.olmuştum galiba.bu yıl 11 im ve ortalamam 96 birincilik bende.çalışmayı asla bırakma istersen her şeyi başarırsın

 3. 1)özel saağlık lisesinde okuyan ve 1. olmuş birisine ygs ne kadar etki sağlar yani puanı yükselir mi 2)mf3 puan türünden lys ye girmeden tercih yaılıyor mu?

 4. Hocam:Kardeşim okul birinci ve yüksek okullara tercih yapacak. Yüksek okullarda okul birinciliği kontejanı puanı geçerli oluyor mu ?

 5. Geçen sene mezun oldum tercih yapmadım ben şimdi birincilik hakkımdan yararlanamiyor muyum? Rehber hocam tercih yapmazsan eğer seneye kullanabilirsin demişti. Cevap verirseniz çok sevinirim

 6. hocam benim ygs 4 puanım 232 sağlık lisesinden mezun oldum bu yıl ve birinci oldum sağlık liselerine ek puan geldi kuzenim anadolu lisesinde ortalaması 92 anadolu olduğu için 55 puan geliyor üni de ama biz sağlık liselerine ek puan geldi benim ortalamam 92 üni ek puanım da 83 geliyor toplam 315 oluyor ben de zihin engellileri öğretmenliği istiyorum onun puanları da 380-390 civarı yukarı da ki yazı da 300den 400e kadar tercih edilebilir diyor sizce gelir mi? lütfen yardımcı olun cevabınızı bekliyorum

 7. Ben 2015 yilinda okul birinci.ligiyle kazandim bu yil girersem tekrar kullanabilirmiyim birincilik kontejanimi

 8. Hocam ben okul birinciliği kontenjanıyla ilgili soru sormak istiyordum.Hocam ben şimdi lise son sınıf öğrencisiyim bizim okulumuzda geçen sene itibariyle(11.sınıfta) okulamuza suriyeli bir arkadaşımız geldi.Bu sene normalde ben birinciydim ama suriyeli arkadşımızın 9 ve 10. Sınıf ortalamaları gözükmediği için şu an onun ortalama puanı onun sadece iki senenin,benim ise 4 senenin ortalaması alındığı için onun ki benim ortalamamdan yüksek oluyor.Bu sebepten hocam şimdi bu arkadaşımız hem Türkiye vatandaşlığı yok, hem ygs ve lys sınavlarına girmeyecek sadece yös sınavına girecek.Bu okul birinciliği kontenjanından şimdi suriyeli arkadaşım yararlanır mı yoksa ben mi yyararlanırım? Birde yös sınavını bu okul birinciliği etkiler mi? Yani suriyeli arkadaşım yös sınavına gireceği için onun işine yarar mı ?Hocam bu soru mu cvplarsanız beni çok memnun edersiniz şimdiden teşekkürler.

 9. Okul birincilerinin tercih listesinde hep devlet universitesi olmak zorunda mi yoksa mesela ilk sıraya devlet universitesi sonra özel universite yazarsam ilk yazdigima okul birincisi olarak yerlesebilir miyim?

 10. hocam mf3 sıralamam 27.900 okul birinciliğim var devlet üni. diş hekimliği gelme ihtimali nedir?

 11. Bir kaç tane yazarsın. Gelirse gidersin olmazsa seneye bir daha girersin. 25 binle alınan yere de korkmadan gidip okuyabilirsin. Ya da başka yere. Okul birinciliği şansını kaybetmek istemiyorsan en düşük diş hekimliklerinden on tane yazmalısın.

  1. Pekı bu 10 üniversiteyi sona mı yazmalıyım? Bi diş hekimi arkadaşım var capa da okuyor bana da bizim okula bile girebilirsin dedi okul 1.liğin sayesinde.baslara yükseklerı yaz dusürerek ilerle dedi sizce böyle yapmak mantıklı mı?

   1. Atama durumu biraz da sana bağlı. Eğer bunu çok istiyorsan ve başaracağına inanıyorsan gitmende sorun yok. Başarılı bir öğretmen olursan ve KPSS den de yeteri kadar puanı alırsan atanırsın. Edebiyat istiyorsan edebiyata git. İstemediğin bir mesleği sırf ataması kolay diye seçersen ileride pişman olursun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.