Ders Çalışma Esnasında Dikkat Dağılmasına Önlemler

Genel Öğrenci

Ders çalışma belli bir amaç doğrultusunda yapılan bir iştir. Öğrenme amacı içinde olan her insan ders çalışır. Ders çalışmanın amacı daha fazla bilgiye sahip olmaktır. Aynı zamanda bilgilerin kalıcı olmasını sağlamaktır. Öğrenciler derste anlamaya çalıştıkları konuları evde öğrenmek için mücadele ederler. Ancak bazı etkenler öğrencilerin ders çalışmadaki dikkatlerini dağıtabiliyor. Bu yazımızın amacı öğrencilerin ders çalışırken yaşadıkları dikkat sorunlarını çözmeye yöneliktir.

Öncelikle konsantre kavramını bilmek gerekiyor. Konsantre olmak bir konuya, bir noktaya odaklanmak demektir. Örneğin yolda yürürken bir sürü ses duyarız ama uzakta gelen ambulans siren sesi daha fazla dikkatimizi çeker. Ders çalışırken de bazen çevredeki ses, ısı, ışık veya görüntü daha fazla dikkatimizi çeker ve derse odaklanmamızı engeller. Çevremizdeki bu uyaranların dikkati çekmemesi için ders çalışma mekanın temiz, sessiz ve düzenli olması gerekir. Ders çalışma masasında ders malzemesi dışında bir şey olmamalıdır. Organik kimya konusuna çalışıyorsanız sadece onunla ilgili materyal olmalıdır.

Konsantre olmanın diğer bir yönü ise kafada bir şeylerin olmamasıdır. Akılda başka planlar varsa kişinin kendisini derse odaklandırması çok zor olur. Bu sebeple akılda çözülmemiş problem olmamalıdır. Hayaller ve düşünceler asla o an için işlenecek dersten daha önemli olmamalıdır. Rahat bir kafa ile ders oturulmalıdır.

Dikkat dağılmasını önleyecek tedbirlerden biri de ders çalışma masasının kullanılmasıdır. Ders çalışma masasında ve sandalyede oturarak yapılan çalışma kişinin bedensel olarak derse hazır olmasını sağlar. Kişinin kendini rahat hissettiği yerde çalışması gerekir. Ancak bu rahatlıktan kastedilen kanepe veya yatak değildir. Uzanarak ders çalışmanın çok az faydası olur.

Ders çalışırken dikkati ayakta tutacak öğelerden biri de kişinin kendisini gözlemlemesidir. Belli bir süre ders çalıştıktan sonra eğer bir şeyler öğrenilmekte zorlanıyorsa bunları görmeye çalışmak gerekiyor. Hangi etkenler öğrenmeye yardımcı oluyor, hangileri öğrenmeyi zorlaştırıyor. Kişi kendi gözlemleri ile bunları ayırt edecek.

Ders çalışma esnasında bir şeyler yemek dikkatin toplanmasını engeller. Ders çalışırken kişinin kendini dersle ilgili olduğunu hem bedenle hem de zihinle hissetmesi gerekir. Cip, çekirdek veya yemek yerken ders çalışmak derse önem vermemektir.

Aynı anda iki iş yapılmaz. İki farklı iş bir arada yapılıyor mutlaka biri diğeri önemsizleştiriyordur. O sebeple ders çalışma esnasında ders dışında hiçbir faaliyet olmamalıdır.

En az 30 dakika çalıştıktan sonra ara verilmelidir. Erken verilen aralar yine konsantrasyonu bozmaktadır.

Bu yazıda sizlere ders çalışırken yaşanan dikkat sorunlarını çözmek için yapılabilecekleri anlatmaya çalıştık. Ders çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Rehber Erdal

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.