Okul Rehberlik Kılavuzu

Eğitim

Okullarımızda görev yapan rehberlik ve psikolojik danışmanlık uzmanları için kılavuz kitap hazırlandı. Göreve yeni başlayan veya görev yaparken bazı konularda kararsız kalan rehber öğretmenler için hazırlanan kitapta, bir eğitim-öğretim yılı boyunca neler yapılacağı hakkında bilgiler verilmektedir.

Rehberlik hizmetlerinin standartlaşmasına yardımcı olacaktır. Tüm okul türlerinde görev yapan rehberlik öğretmenleri için hazırlanmış olan bu kılavuz; rehberlik öğretmenlerinin görevleri, rehberlik ve psikolojik danışma servisinin uygulama esasları, sık karşılaşılan konulara ilişkin bilgi ve uygulamayı kolaylaştıracak işlem basamaklarından oluşturulmuştur. Aynı zamanda bu kılavuzun, rehberlik ve psikolojik danışma servislerinde yürütülen çalışmaların standartlaştırılması ve kolaylaştırılmasına katkı sağlaması amaçlanmıştır.

Kılavuz içerisinde rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri, özel eğitim hizmetleri, rehberlik öğretmenlerinin görev aldığı komisyon ve komisyondaki görevleri, servisin dosyalama sistemi, özlük hakları, hizmet içi eğitimlere katılım, kullanılan formlar ve yararlanılabilecek mevzuat bilgilerine yer verilmiştir. Okulların ihtiyaçları doğrultusunda rehberlik öğretmenleri farklı formlar da geliştirip, kullanabilirler.

Kılavuzu buradan indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.