Okullarda Cep Telefonu Kullanımının Artıları ve Eksileri

Eğitim

Cep telefonu olmayan öğrenci neredeyse yok denecek kadar azdır. Okullarda ve dershanelerde öğrenciler çağın en önemli iletişim aracı olan cep telefonunu kullanmaktadırlar. Cep telefonunu kullanmak şüphesiz insanların en doğal haklarında biridir. Yalnız öğrenciler bu haklarını okullarda kullanmak istediklerinde karşımıza olumlu ve olumsuz birçok durum çıkmaktadır. Cep telefonunun uygun olmayan biçimlerde kullanılması bazı sorunları da beraberinde getirmektedir.

Bu yazıda cep telefonlarının artı ve eksi yönlerinden bahsetmek istiyorum. Amacım cep telefonunun kullanılması ya da kullanılmaması yönünde bir telkin oluşturmak değil. Sadece var olan durumun bir resmini çekmeye çalışmaktır. Karar vermek size kalmıştır.

Acil Durumlar

Okullarda şiddet ve tehdit olaylarının olması ebeveynlerin çocuklarını okula cep telefonu ile göndermeye teşvik etmiştir. Cep telefonları yoluyla ebeveynler çocuklarının başına gelebilecek herhangi bir olayı erkenden öğrenme imkanına sahip olmaktadır. Ebeveynler çocuklarının güvende olması için onlarla sürekli iletişimde bulunabilecekleri bu yolu kullanmaktadırlar. Tehlike anında yardım istemek için kullanlan cep telefonları birçok kişinin hayatını kurtarmıştır.

Cep telefonunun tehditlerin azaltmak gibi önemli ve yaralı faktörü yanında çok sayıda yetkili ve veli okullarda kullanılmasına karşıdırlar. Özellikle kriz durumlarında cep telefonlarının çok kullanılması şebekelerin kilitlenmesine neden olmaktadır. Kriz durumlarında öğrencilerin ebeveynlerine krizle ilgili yanlış bilgileri hemen aktarması ise telafi edilmesi zor sonuçlar doğurmaktadır. Bir kriz durumunda yetkililerin işlerini rahatlıkla yapmasına engel olabilmektedir.

Ahlaki Olmayan Kullanım

Cep telefonları acil durumlarda ebeveynlerin çocukları ile rahat iletişimde bulunmalarını sağlamakla beraber, öğrenciler tarafından etik olmayan biçimlerde de kullanılmaktadır. Birçok öğrenci kopya çekmek, arkadaşları ve okul hakkında yanlış ve rahatsız edici bilgileri paylaşmak için cep telefonunu kullanmaktadır.

Cep telefonlarını kullananların akademik başarısızlıklarında da düşme olabilmektedir. cep telefonunu sık sık kullanmak derslerde uyumu bozmaktadır. Öğrencilerin kendilerini derse vermelerine engel olmaktadır. Sürekli mesajlara bakmak zorunda kalan ve mesaj yazmak zorunda olan öğrenci derslerde yeterli verimi alamamaktadır.

Suistimal İçin Kullanmak

Öğrenciler sık sık dedikodu ve yanlış bilgileri yaymak için cep telefonunu kullanmaktadırlar. Hakkında yanlış bilgiler yayılan öğrenci yada öğretmenler için stresli günler oluşmaktadır. Bazı öğrencilerin özel bilgi ve fotoğraflarının cep telefonu yoluyla yayılmasından dolayı intihar ettiği bilinmektedir. Özellikle kız öğrencilerin arkadaşları ile çektikleri bazı fotoğrafların yayılması sıkıntılar oluşturmaktadır.

Anında Haberdar Olmak

Özellikle sağlık yönünden bazı sıkıntıları olan öğrencilerin okuldan eve ve evden okula geliş gidişlerinde konumlarını belirmek ve anında müdahale edebilmek için cep telefonu bulunmaz nimettir. Okuldan eve yürüyerek gelmek zorunda olan öğrencileri takip etmek için cep telefonu çok faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.