Sınıfta Kalan Öğrencilere Sınav Hakkı

Öğrenci

Milli eğitim Bakanlığı 08 Ağustos tarihinde yayınladığı genelge ile derslerde kalan öğrencilere yeni sınav hakkı tanımıştır. Haziran ayında yapılan ortalama yükseltme sınavında sonra bazı adayların istenen başarıyı yakalamamış olmasından dolayı MEB 2011-2012 eğitim öğretim yılı için geçerli olmak şartı ile genelge yayınladı.

Genelgeye göre sınavlardan yararlanabilmek için 13-24 ağustos tarihlerinde öğrenci velisinin bir dilekçe ile okula başvurması gerekiyor. Yine genelgeye göre ortalama yükseltme sınavları eylül ayında yapılacaktır. Bir öğrenci en fazla dört dersten sınava girebilecek ve bir günde de en fazla üç dersin sınavına yapacaktır.

Ortalama yükseltme sınavlarına sene sonu bütünleme sınavlarında başarısız olanlar ile daha önceki yıllarda altta dersi olan öğrenciler başvurabilecektir. Yine ikinci defa sınıf tekrarı yapma durumunda kalan ve bu yüzden okulla ilişiği kesilen öğrenciler de isterlerse en son kayıtlarının bulunduğu okuldan sınavlara girebilecektir.

Özellikle üniversite sınavlarında başarılı olup, okulda tek ders kalan öğrenciler için büyük bir fayda sağlayacaktır. Üniversitede istediği bölüme yerleşen öğrenciler tek dersten dolayı bir sene beklenmekten kurtulacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.