ÖSYM 2014 Yerleştirme Başarı Sıralarını Yayınladı.

Ygs-Lys

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) üniversite yerleştirmeleri sonucu oluşan başarı sıralarına ait istatistik verilerini yayınladı. YGS-LYS ve sınavsız geçiş ile bir programa yerleşen adayların hangi aralıkta bölüme yerleştiklerine ait puanları açıkladı. Yayınlanan taban puanlar 2014 yılında oluşan puanlardır. 2015 yılında farklı taban-tavan puanlar oluşacak, ancak bu yılki veriler gelecek yıla ışık tutacaktır.

ÖSYM konu hakkında şöyle bir  duyuru yaptı; “2014 ÖSYS Yükseköğretim Programlarının Merkezi Yerleştirmedeki En Küçük ve En Büyük Puanları” adlı kitap ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr)  internet adresinden indirilebilecek.

Her yıl süreli yayınlar başlığı altında verilen bilgiler bir sonraki yıl tercih yapacak adaylar için büyük önem taşımaktadır.  Süreli yayınla kısmındaki kitapçığa baktığımızda üç farklı bölüm şeklinde puanların verildiğini görmektedir. Bilindiği gibi ÖSYS kılavuzda programlar üç ayrı tabloda verilmekte idi. Kitapçıktaki puanlar da tablolara göre üçe ayrılmış.  Sitede yayınlar veriler arasından istediğiniz bölümü hemen bulmanız mümkün olmuyor, bu nedenle önlisans programları için oluşturduğumuz uygulamaya bakmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Dördüncü bölümde ise puanların yığınsal dağılımına ait veriler var. Oradaki verileri de inceleyerek öğrencilerin hangi aralıkta yığıldıklarını görebilirsiniz.

Kitapçığı indirmek için tıklayınız.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.