2013 YGS-LYS Okuldan Gelecek Puan Hesaplama

Ygs-Lys

Kısa adı YGS olan Yükseköğretime giriş sınavına sayılı günler kala öğrencilerinde alacakları puanlar üç aşağı yukarı belli olmaya başladı. Denemelerden elde edilen puanların üstüne okulun ne kadar katkı sağlayacağı merak konusudur.

Okul puanında artık sadece öğrencinin kendi başarısı etkili olmaktadır. Okulunda veya sınıfında çalışmayan öğrencilerin cefasını çalışan öğrenciler çekmeyecektir.

Yerleştirme puanı hesaplama

YGS veya LYS’den alınan ham puanın üzerine okul puanı eklemek için diploma notunuzu 0,6 ile çarpıyorsunuz. Çıkan sonu YGS veya LYS puanınızın üstüne eklediğinizde yerleştirme puanınız belli olur.

Meslek lisesi veya Öğretmen lisesi gibi liselerden mezun olanlar için ek puan hesaplanırken de diploma notu 0,6 ile çarpıldıktan sonra tekrar 0,3 ile çarpılır, çıkan sonuçlar ham puana eklenir.  Yani ek puan alacaklar diploma puanlarını (100 üzerinden hesaplananı) 0,9 ile çarpacaklardır. Böylece ekli yerleştirme puanı hesaplanmış olur.

2012’de bir yükseköğretim programına yerleşenlerin yerleştirme puanları hesaplanırken genel liseli ise diploma puanı 0,3 ile çarpılacak, eğer meslek liseli ve ek puan alacağı bölümü tercih edecek ise o zaman diploma puanı 0,45 ile çarpılacaktır. Yani 2012’de YGS veya LYS sonucu bir programı kazananların okuldan gelen puanı yarıya indirilecektir.

Ygs-lys puan hesapla

135 thoughts on “2013 YGS-LYS Okuldan Gelecek Puan Hesaplama

  1. Hocam benm meslek lisesi mezunu oldum ygs barajı geçemedim diploma notumu 5 ile carptım 329 çıktı 200 ile329 arasındaki üniversitelermi tercih etcem 2 yıllık ?

      1. Teşşekürler hocamda tablo 3 a da ki üniversitelerin yanında puanlar yazıyo.benim puanım diploma notum x 5 mi ?

  2. hocam benım ygs266 okul dıplomam 86 küsürat sağlık bölümlerini istiyorum okul 1. olma ihmimalim var meslek lisesinde okuyorm yardımcı olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.