ÖSYM Neden Soruları Yayınlamıyor?

Ygs-Lys

Ölçme seçme ve yerleştirme merkezi 2 Ağustos 2013 tarihinde yayınlanan torba kanunda soruları yayınlamayacağını resmileştirmişti. Kanunda geçen ibare aynen şöyledir:

9/10/2003 tarihli ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 2 nci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevaplar bu Kanun kapsamı dışındadır.”

Sınav sorularını ÖSYM’nin yayınlamamasının temel nedeni bu soruları da sonra yine sınavlarda soracak olmasından kaynaklanıyor. ÖSYM her yıl binlerce soru hazırlar bunların arasından sınav için en uygun olanları seçer. En az iki düzine sınav sorusu hazırlamak sınavların konu kapsamları açısından çok zordur. Bu zorluk en çok kendini KPSS’de göstermektedir. Yıllarca benzer yapıda sorular sorunca mecburen konu değişikliğine, soru yapı değişikliğine gitmektedir. Bu ölçülmek istenen özellikten uzaklaşmak anlamına geliyor.

ölçülmek istenen özellikten uzaklaşmak sınavın geçerliliğine gölge düşürür. Örneğin YGS’de her zaman soruları yayınlamak demek lisede okutulmayan yada üzerinde durulmayan konulardan soruların gelmesi anlamına geliyor, bu da öğrenciler açısından dezavantaj oluşturuyor.

Soru hazırlamak aynı zamanda ekonomik bir faaliyettir. Her sene soru hazırlamak için binler TL para ödüyordur. Bundan tasarruf etmek de ÖSYM’nin amaçlarındandır.

Bundan sonraki yıllarda aynı sınavın farklı zamanlardaki uygulamalarında aynı sorular karşımıza çıkabilir. Örneğin iki üç yıl sonra bu sene sorulan sorular sorulabilir.

sizin aklınıza gelen başka bir neden varsa bizimle paylaşır mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.