ÖSYM Sınav Güvenlik Önlemlerini Düzenledi

Genel

Aman! Sınavınız İptal Olmasın

Son yıllarda özellikle kopyalardan başı ağrıyan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), sınav güvenlik tedbirlerini değiştirdi.

ÖSYM’ nin sınavlarına girmeden önce mutlaka bu yazıyı okuyun. Çünkü sınavınızın geçerli olabilmesi için burada bahsedeceklerimize dikkat etmeniz gerekir. ÖSYM konu ile ilgili basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamaya göre, sınavların yapılacağı binaların girişinde emniyet görevlileri dedektörlerle veya elle adayların üzerleri aranacak, her türlü kesici alet, ateşli silah, çanta, cep telefonu, kablosuz iletişim aracı, kolye, yüzük, küpe, metal para ve bilezik araçlar ile defter, kağıt ve kitap gibi materyaller de sınav binasına alınmayacak. Sınavın yapıldığı bina içinde sınavdan önce, sınav süresince ve sınavdan sonra böyle araçları bulunduranların sınavları geçersiz sayılacaktır.

Adaylar sınavın yapılacağı binaya sınav giriş belgesi, su ve kimlik belgesi dışında hiçbir şey getirmeyecekler. Sınav giriş belgelerini adaylar ÖSYM’ nin aday işlemleri menüsünden edinebilecekler. Sınav giriş belgelerinin üzerinde ÖSYM’ nin yazdıklarının dışında hiçbir şey yazılmamış olmalı yoksa sınavınız iptal olur.

Adaylar sınav giriş belgesi dışında yanlarında nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi bulunduracaklar. Bunların dışında sürücü belgesi, öğrenci kimlik kartı ve diğer tüm belgeler geçersiz olarak değerlendirilecektir. Bu da sınava alınmamanız anlamına gelir. Özellikle bazı adaylar nüfus cüzdanı yerine sürücü belgesi kullanmaktalar bu adaylar daha çok dikkat etmeliler. Nüfus cüzdanlar ve pasaportların üzerinde adayların yakında zamanda çekilmiş fotoğrafları olmalıdır.

Sınav için gerekli olan kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, şeker ve peçete ÖSYM tarafından temin edilecek ve her adaya verilecektir. (Deneme yapan adaylar denemelerde de kurşun kalem kullansalar faydalarına olur.)

Adaylar yanlarında saat de bulundurmayacaklar, saatler ÖSYM tarafında temin edilecek ve her salonda bir duvar saati olacaktır. Sınav salonlarında kamera olacaktır. Adayların itirazları olduğunda, bu kamera kayıtlarında sorunlar tespit edilecek.

Sınavdan önce sınavın yapılacağı bina emniyet görevlileri tarafından didik didik aranacak ve sınavın güvenliğini tehlikeye sokacak her türlü öğe ortadan kaldırılacak.

Sınav süresince bina sorumluları ve emniyet görevlileri dışında kimse cep telefonu ile iletişimde bulunmayacak.

Önemli bir nokta da adayların tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için sınav salonun dışına çıkamayacağıdır. Bazı adayların sağlık sorunları nedeniyle tuvalet ihtiyaçları olmaktadır. Bu adaylar özürlerine ait raporları ÖSYM kılavuzlarında belirtilen süreler içinde ÖSYM’ ye bildirecekler. Yine başka sorunları olanlar da özel bir sınav salonunda sınava alınmak için gerekli belgeleri ÖSYM’ ye bildirmek zorundalar.

Sınava girecek adaylar eşyalarının kaybolmaması için onları sınav binasına getirmemelidir. Sınav binasında bir emanetçi olmayacak. Sınav girişlerinde çanta, küpe, bilezik, saat v.b öğelerin aranması ve bunların bir yerlere bırakılmak istenmesinden kuyruklar oluşmaktadır. Kuyrukların oluşmaması için adaylar bu öğeleri sınav binasına getirmemelidir.

Sınav başladıktan sonra, sınavın toplam süresinin 3/4′ ü kadar süre geçmeden ve sınavın son 15 dakikasında sınav salonundan ayrılmayacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.