Paragraf Sorularını Çözme İpuçları

Öğrenci

Paragraf tipi sorular hemen hemen bütün sınavlarda adayların karşısına çıkan soru tiplerinde birisidir. YGS-LYS, KPSS, SBS, ALES v.b diğer sınavlarda en çok çıkan sorulardandır. Paragraf soruları ile baş edebilmenin en önemli şartı iyi bir okuyucu olmak gerekir. Çok kitap okuyanlar bu sorular ile fazla dertleri yoktur.  Soru tarzı olarak paragraf soruları çözülmesi en kolay sorulardandır; çünkü bu sorular cevaplarını da içlerinde barındırır. Bu sorularda istenen kişinin okuduğunu anlayıp, anlamadığını test etmektir. Herhangi bir formül bilmeden bu soruları çözmek mümkündür. Yine bu sorularda amaç, diğer sorularda olduğu gibi, kişiyi zamanla yarıştırmak ve bu yarışta hata yapmasına neden olmaktır. Gelelim bu soruları çözme ipuçlarına

Yeterli zaman verildiğinde her paragraf sorusunu herkes çözebilir. Sınavlarda sizlere verilen paragraf sorularını çözmek için daha fazla zaman verilse yeni bir bilgi edinmeden herkes soruyu çözebilirsiniz. Sorular üzerinde uzun uzun düşünür, en sonunda cevabı bulursunuz. Ama bir integral sorusu böyle değildir. Size ne kadar zaman verilse de yeni bir bilgi edinmeden integral sorusunu çözemezsiniz. Bu da paragraf sorularının ne kadar kolay olduğunu göstermektedir.

Soruların kolay olduğunu ilişkin sizlere sağlam bir kanının oluşması için yukarıdaki örneği verdim. Çünkü siz daha soruları okumadan soruyu çözmeyeceğini ilişkin bir kanı oluşturursanız, bu soruda başarılı olamazsınız. Öncelikle bu soru tarzlarını çözeceğinize ilişkin olumlu bir tutum oluşturmalısınız. Önce zihninizde bu soruları yenin, sonra da sınavda yenin.

Hızlı okuma teknikleri kursuna katılmak okuyan öğrenciler için faydalıdır. Düzenli kitap okumayanların hızlı okuma kurs ve teknikleri yoluyla, bu soruları yenebileceklerini düşünmeleri doğru değildir. Normal okuma hızını aşamayan birinin, hızlı okumaya geçmesi uygun olmaz. Paragraf sorularında en önemli noktalardan biri de çok soru çözmektir. Çok fazla soru çözdüğünüzde sizde aşinalık oluşur. Bu hem soruyu görünce korkmamanızı hem de sorulardaki ipuçlarını çabuk görmenizi sağlar.

Paragraflarda genelde bir yargı verilir. Bir olay hakkında kesin bir ifade verilirse doğru cevabı bulmanız kolaylaşır. Örneğin bir paragrafta çok fazla cümle vardır. Ama bir tanesi şöyledir; “bütün insanlar akıllıdır.” Paragraflarda böyle kesin bir yargı varsa o zaman cevapta ya bu yargının tersidir ya da hemfikridir. Bunu bulduğunuzda cevap karşınızdadır. Genelleyici, bütünleyici yargıları bulmaya çalışın. Bunlar en kolay sorulardandır.

Olumsuz soru kökleri sizi aldatabilir. Dershanede veya okulda öğretmenleriniz sizi bu konuda uyarmıştır. Paragraf ve diğer soru köklerinde olumsuz olarak yazılan bir cümleyi olumlu olarak okumak yanlış cevaba yönlendirir. İnsan beyni olumlu cümleleri okumaya meyillidir. Bu yüzden soru köklerinde yazılan ifadeye daha çok dikkat etmek gerekir. Olumsuz soru kökleri şöyle olur: “ bu paragraftan aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz?”

Önce soru kökü sonra paragraf. Bir sorunun önce soru kökünü okuduğunuzda, aklınız paragrafı okurken cevabı bulmaya da çalışır. Bazen cevabı daha okurken bulursunuz, böyle durumlarda bulduğunuz cevap şıklarda da varsa soruyu kolaylıkla çözmüş oluyorsunuz.

Şıkları elemek. Bazen bir paragrafı okuduğunuzda hiçbir şey anlamayabilirsiniz ama şıklardan yola çıkarak cevabı bulabilirsiniz. Şıklardan iki tanesi aynı fikri savunuyorsa bu ikisi de doğru cevap olamaz. İki şık birbirine zıt ise bunlardan birinin doğru cevap olma ihtimali yüksektir.

Paragraf soruları ile sıkıntıları olan adayların diğer sorularla sıkıntılı olma ihtimali yüksektir. Paragraf soruları okuduğunu anlayama yönelik sorular olduğunu söylemiştik. Anlama yeteneğini geliştirmek için kelime hazinesinin çok olması gerekir. Kelime hazinesinin çok olması ise kitap, dergi ve gazete okumaya bağlıdır. Sınava birkaç ayı-haftası kalanların kitap okumak yerine bol bol paragraf ve felsefe soruları çözmeleri gerekir. Bu yazıyı okuyanın daha çok zamanı varsa gücü yettiği kadar kitap okumalıdır. Kitap okuyan her zaman soruları daha hızlı okur ve daha hızlı anlar. Zaten bir soruyu anlamak çözmenin yarısıdır.

 

 

8 thoughts on “Paragraf Sorularını Çözme İpuçları

  1. kim yazmışsa ağzına yüreğine sağlık çok iyi şeyler öğrendim bu kişinin yazmış olduğu şeylerle:)

    1. biraz zor canım şimdiden çalışman gerekiyor burada tecrube konuşuyor ona konusuyor ona göre hee….soru tarzın yanlıs olabilirsin tabikide bende doktorumm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.