En İyi Meslek Hangisidir?

Genel Öğrenci

Yukarıdaki soru özellikle tercih dönemlerinde öğrencilerin en çok sorduğu soruların başında geliyor. Tercih yapmadan önce yanlış bir karar vermek istemeyen, gelecekte bir sıkıntı yaşamak istemeyen öğrenciler bu soruya cevap arayarak kendi geleceklerini garanti altına almak istiyorlar. Ama bu soruya verilecek cevap o kadar kolay değildir. Bu soruya benzer sorular da var; En rahat meslek hangisidir? Geleceğin meslekleri nelerdir? Hangi mesleğin geliri daha iyidir?

Benim cevaplamaya çalışacağım soru başlıktakidir. En iyi meslek hangisidir? Bu soruya herkesin tatmin olabileceği bir cevap beklenmemelidir. Bir kere “iyi” kavramı görecelidir. Benim “iyi”den anladığım ile sizin “iyi”den anladığınız aynı olamaz. Bu yüzden de en meslek hangisidir? Sorusunu şöyle cevaplandırabilirim;

Bir kere meslek seçmeden önce şuna karar vermeniz gerekir, bu meslek sizin hangi işinize fayda sağlayacaktır. Mesleği seçerken gelirine bakıyorsunuz yoksa rahatlığına mı? Eğer geliri açıdan bakacaksanız o zaman en meslek sorusuna üniversite bölümlerinde cevap aramayın. Gidin ticaret yapın bu en iyi meslektir. Rahatlık açısından bakıyorsanız o zaman da hiçbir meslek seçmeyin çünkü hiçbiri rahat değildir.

Bakmanız gereken kriter mesleğin sizi hayallerinize ulaştırıp ulaştırmayacağıdır. Bir meslek sahibi olmak için artık üniversiteye gidilmiyor bir konu hakkında bilgi sahibi olmak için üniversiteye gidiliyor.  En iyi meslek sizin hayallerinizi gerçekleştiren meslektir. Çocuk iken hep uçmayı hayal etti ise o zaman pilot olacaksın. Bir makine yapmayı hayal etti isen o zaman makine mühendisi olacaksın, yok hayalin dünyayı değiştirmek ise ona göre bir meslek seçeceksin. Ekonomi ile değiştirmek istiyorsan ekonomi bölümüne, siyaset ile değiştirmek istiyorsan siyasal bilimlere, tıp ile değiştirmek istiyorsan tıp bölümüne gideceksin. Orada senin için gerekli bilgileri öğrenip üzerine yeni şeyler ekleyerek hayalini gerçekleştireceksin.

Sadece aklını kullanıp gelecekte iş yapacak mesleği seçersen o zaman da dünyan üzerinde senin bir imzan olmaz. Steve jobs ya da mimar Sinan olmak istiyorsan o zaman hayalin peşinden koş o seni istediğin kişi yapar.

1 thought on “En İyi Meslek Hangisidir?

  1. elinize sağlık. normalde ösym nin sitesinde excel olarak yayınlaması gereken kılavuzu siz emek harcayarak yapmışsınız. saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.