Rehber Öğretmen Maaşları

Genel

Üniversite tercihlerinin yapıldığı bu günlerde adaylar hem bölüm seçmeye çalışıyor hem de mezun olacakları mesleklerde ne kadar ücret alacaklarını öğrenmek istemektedirler. Özellikle son yılların en popüler bölümlerinden biri olan rehberlik ve psikolojik danışmanlık mezunlarının gelirleri merak konusudur. Psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanında çalışanların aldıkları ücretleri yeniden sizlerle paylaşayım.

“Rehber Öğretmen” lerin çalışma koşulları ile ilgili özellikle diğer branş öğretmenlerinin çeşitli düşünceleri var.  Ama bu yazıda bunlardan bahsetmeyeceğim. Rehber öğretmenler diğer tüm branş özelliklerinin sahip oldukları özelliklere sahiptirler.

Rehber öğretmenlerin aldıkları ücret (maaş) Türkiye’nin her bölgesinde aynıdır. Türkiye öğretmenlerin maaşlarında doğu-batı farkı olmadığı için her yerde aynı ücret alınır.

Rehber öğretmenler lise, ortaokul, ilkokul, Anaokul ve Rehberlik Araştırma Merkezlerinde çalışırlar. Buralardaki çalışmalarından dolayı maaşlarında herhangi bir farklılık yoktur. Yani lisedeki ile Ana okulda görevli olan rehber öğretmenler aynı maaşı alırlar.

Rehber öğretmenlerin derslere girme zorunluluğu yoktur. Ama ek ders alabilirler. Devlet öğretmenlere haftalık girdikleri ilk 15 saatten sonraki dersleri “ek ders” olarak kabul ediyor. Diyelim bir branş öğretmeni bir haftada 24 saat derse girdi, bu 24 saatin 15 saati maaş karşılığıdır, diğerleri ise ek ders olarak kabul edilir. PDR’cilerin aldıkları ek dersler ise haftalık en çok 18 saat olabilmektedir.

Öğretmenlerin haftalık çalışma saatleri esnektir. Normal bir memur haftada 40 saat çalışma zorunluluğu varken öğretmenlerin çalışma saatleri ise zorunlu olarak en az 21 saattir. Rehber öğretmenlerin ise haftalık 30 saat çalışma zorunluluğu var.

Maaş bakımından tüm öğretmenler aynı ücreti alırlar. Öğretmenin çalışma yılına göre aldığı ücret her yerde ve her branşta aynıdır. Mesela mesleğin ilk yılındaki tüm öğretmenler maaş olarak 2100 lira almaktadır. Bunun üzerine ek ders olarak alınan bir ücret var, o öğretmenlerin maaşlarında farklılık oluşturmaktadır.

Öğretmenlerin mezuniyet alanları maaşlarına etki etmemektedir. Yani bir öğretmen Tarih’ten mezun oldu diğeri psikolojiden mezun oldu. Psikolojiden mezun olan daha maaş diyemeyiz.

Peki Rehber Öğretmen Ne Kadar Maaş Almaktadır.

Göreve yeni başlayan bir rehber öğretmen 2100 lira civarında bir ücret almaktadır. Bunun üzerine 450-700 arasında değişen ek ders ücretini de eklediğimizde toplam ücret bekar bir öğretmen için 2700-2800 olmaktadır. Ek ders ücretinde bayram tatilleri, yarıyıl tatili, rapor, vb. nedenlerle kesintiler olabilmektedir.  Eğer bu bölümü seçmeyi düşünüyorsanız bu yıl itibarı ile ortalama 2600 olarak maaş aldıklarını düşünebilirsiniz.

Eğer kişi evli, eşi çalışmıyor ve çocuk sahibi ise o zaman da 150-250 arası bir aile yardımı parası da almaktadır.

Öğretmenler de sonuçta bir memurdurlar. Memurlara yapılan zamlar öğretmenler içinde geçerlidir. Tercih yapmadan önce bilmenizde fayda var; memurlar ne açtır ne de tokturlar.

Tercihinizin sizin için en hayırlısı olması dileği ile …

 

34 thoughts on “Rehber Öğretmen Maaşları

  1. şu an ben pdr 2. sınıfım. sınıf öğretmenlerinin ve felsefe sosyoloji bölümlerinden PDR’ye atamalar oluyor. ben bitirene kadar bi sıkıntı olur mu ?

    1. Eski sınıf bölümü mezunlarıdır atananlar, senin için dezavantajı olacak ama atamanı engellemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.