Rehberlikte Bilgisayarın Kullanımı

Genel Öğretmen

Rehber Öğretmenlerin rehberlikle ilgili faaliyetleri gerçekleştirirken vazgeçilmez araçlarından biri bilgisayarlardır. Bilgisayarlar rehber öğretmenlerin öğrenci bilgilerini saklayıp düzenleyebileceği araçlardır.

Öğrencinin kişisel, sosyal ve fiziksel özelliklerini yazılı kağıtlara yazıp dosyalamak yerine, bilgileri bilgisayara kaydetmek ve istenildiğinde ortaya çıkarabilmek daha verimli olmaktadır. Yalnız her rehber öğretmenin doğru düzgün çalışan bir bilgisayarı yoktur.

Türkiye’de bir çok sistem dünyanın gerisinde kaldığı gibi rehberlik alanındaki gelişmeler de yeterli değildir. Rehberlikte uygulanan test ve envanterlerle ilgili olarak ulusal bir düzenleme henüz yoktur. Öğrencilere hangi testlerin uygulanacağı bellidir. Ancak bu testleri uygulama imkanı yoktur. Rehber öğretmenler bir çok testi el ile okumaktadır ki bu sağlıklı sonuçlar doğurmaz.

Rehber öğretmenler için öğrencilerin bilgilerini takip edebilecekleri e-okul üzerinde bir sistem yoktur. Öğrencilerin daha önceki yıllarda yaşadıkları sorunları dijital ortamda takip edebilecek bir sistem yoktur. Farklı okullara geçen öğrencilerin eski okulundaki tavır ve davranışlarını gözlemleyen bilgiler yoktur. Her öğrenci için dijital dünyada yalnız rehber öğretmenlerin görebileceği bilgiler olmalıdır.

Rehberlikte alınması gereken çok yol var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.