Vampirler Gerçek mi?

Genel

Bizim kültürümüzde vampirlerle ilgili herhangi bir hikaye yoktur. Ya da en azından ben hiç duymadım. Bunlarla ilgili herhangi bir film de çekilmemiştir. Bu da biraz önceki yargımı kanıtlar.

Vampirlerle ilgili yazılar, hikayeler ve filmler batı toplumunda yer almaktadır. Hrıstiyanlıkla da alakası var. Bir çok filmde vampirlerin haçtan korktukları sahneleri de var. Vampirlerin varlığı olayı bir pagan kültürü öğesidir. Hristiyanlıktan önceki kültürlere aittir.

Daha çok balkan ülkelerinde bu pagan inanışa rastlanır. Bulgaristan’da arkeologlar bir daha dirilmesin diye göğüslerine gümüşten kazık çakılmış iki ceset bulmuşlardı. Daha önce de bu tür mezarlara rastlanmıştı.

“kötü kalpli” olduklarına inanılan insanların kalplerine, hayata dönüp insan kanı içmemeleri için kazık çakılmıştı. Bulunan mezarların ise orta çağa ait olduklarını söyleyen bilim adamları bu dini uygulamaların yüz yıl öncesine kadar devam ettiğini ifade ediyorlar.

20. yüzyıla kadar Bulgaristan’ın bazı köylerinde ölen insanların göğüslerine kazık çakmak bir gelenekti. İnsanlar kazıkların cesetleri mezara çivileyeceğini ve gece yarıları çıkıp yaşayanlara dehşet saçmayacaklarını düşünüyorlardı.

Demek ki neymiş efendim vampirler gerçek değil sadece balkan ülkelerinin bir inanışına dayanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.