Sayısal Derslere Nasıl Çalışılmalı?

Eğitim

Her dersin kendine özgü çalışma biçimi vardır. Derslerin kendine özgü çalışma biçimlerini öğrenmek için dersi anlatan kişiye başvurulabilir. Burada önemli olan yöntemdir. En iyi yöntem ise kişiye uygun olan yöntemdir.

Sözel derslere çalışmak ile sayısal derslere çalışmak birbirinden çok farklıdır. Sözel derslere çalışılırken not tutma, özet çıkarma, konuyu tekrar tekrar okumak gerekirken. Sayısal derslere çalışılırken ise konuyu çok iyi anlamaya çalışmak, konu sınıfta işlendikten hemen sonra tekrar etmek, anlaşılmayan yerlerin üzerinde durmak gerekir.

Sayısal derslere çalışırken matematik, fizik, kimya ve biyolojiye farklı çalışmak gerekir.  Sayısal derslere çalışılırken çok sayıda soru çözmek gerekir ama bundan önce konuyu iyi öğrenmek gerekir. Konuları öğrenirken basitten zora, bilinenden bilinmeyene ve kolaydan karmaşığa doğru öğrenmeye çalışmak gerekir.

Sayısal dersler temel gerektiren derslerdir. Temel bilgi olmadan bunların üzerine bir şeyler eklemek mümkün değildir. Bu yüzden kişi konuları öğrenmekte zorluk çekiyorsa en iyi bildiği yere kadar inmeli ve oradan başlayarak en zor olana kadar öğrenmeye çalışmalıdır.

Sayısal derslerde konular birbiri ile bağlantılı olduğu için, konular arasındaki ilişki kaybedilmemelidir. Konularda anlaşılmayan noktalar mutlaka bilen birine (öğretmene) sorulmalıdır. Konular belli bir düzeye kadar öğrenilince, çok sayıda soru çözmek gerekir ki kişi tecrübeli olabilsin.

1 thought on “Sayısal Derslere Nasıl Çalışılmalı?

  1. ben bunu okudummm ve cok güzel bnm sorunum sayısal 8. sınıfım acaba mebin yaptığı sınavda napıcam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.