Sınavsız Geçiş ile Tercih Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ygs-Lys

Sınavsız geçiş ile tercih yapmak genel tercihlere göre biraz daha karmaşık gibi gözüken bir tercih biçimidir. Aslında mantık olarak basit bir yapıya sahiptir. Normal tercih yapılırken dikkat edilen iki nokta var biri puan diğeri başarı sırasıdır. Artık heme hemen herkes başarı sırasına göre tercih yapmaktadır. Peki meslek liseliler nasıl tercih yapacaklar?
ÖSYS kılavuzunda bunun için gerekli açıklamalar yapılmıştır. Heme başlayalım.
1. Meslek liseli bir aday önce sınavsız geçiş hakkı olduğu bölümleri belirleyecektir. Bunu ÖSYS kılavuzundaki TABLO 6-C’den öğrenebilirler.
2. Seçmek istediği ön lisans programlarını belirleyecek.
3. Mezuniyet yılı, okul türü, metebi, ve OBP puanına dikkat edecek.
4. Geçen yıl o program en son giren adayın mezuniyet yılı, okul türü, metebi ve OBP’si kendisine uygun ise o bölümü seçecektir.
ÖSYM Sınavsız geçiş için aşağıdaki kritelere göre yerleştirme işlemleri yapar.
1. Önce en son mezun olmuş öğrenciyi alır, (bu yıl için 2013 mezunları)
2. Eğer bunlar fazla geldi ise okul türüne göre ayrım yapar. Önce Anadolu Teknik Lisesi, olmazsa Teknik Lise ve Anadolu Meslek Lisesi, olmazsa Meslek Lisesi ve bu da olmazsa çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi öğrencilerini alır.
3. Eğer bunlar da fazla geldi ise önce meteb içindekini sonra meteb dışındakini alır. ( Genelde bir meteb bir ile denk gelmektedir.)
4. Eğer bunlar da fazla geldi ise ortaöğretim puanı yüksek olana bakar. OBP’si yüksek olanı alır. OBP eşit olursa
5. Yaşı küçük olanı alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.