Sosyal Bilgiler Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alır?

Öğretmen

 

Öğretmen olmak binlerce insanın hayalini süslemektedir. Öğretmen olmak sadece gönülden yapılan bir iş değildir. Bunun maddi bir boyutu da var. Yani insanlar bilgi paylaşmak isterler ancak bunun yanında da geçimlerini sağlayacak bir gelir de elde etmek isterler. İşte sosyal bilgiler öğretmeni olmak isteyen veya bu alanda atamayı bekleyen insanların meraklarından biri de acaba sosyal bilgiler öğretmeni ne kadar ücret almaktadır, maaş miktarı nedir, şeklindedir.

2013 Eylül ayında yeni göreve başlayan ve bekar olan bir öğretmen  çıplak maaş olarak 1894 lira almaktadır. Peki bunun yan gelirleri yok mu? Öğretmenler her yıl Eylül ayında 700 lira kirtasiye yardımı almaktadırlar. Yine öğretmenler girdikleri ek dersleri karşılığında da ekstra bir ücret alırlar. Bu ücret öğretmenin girdiği ders sayısına göre değiştiği için her öğretmenin aldığı ücret farklı olmaktadır. Dolayısı ile herkes için tek bir miktar söylemek mümkün değildir.

Öğretmenler maaşları karşılığı 15 derse girerler. Varsa bunun dışında da ders alırlar. Aldıkları her ders ek ders olarak geçer. Bazı öğretmenler haftalık 5 saat ek ders alırken bazıları 15 saat ek ders alabilmektedirler. Bir ek ders saati ise 9 lira civarındadır. Dolayısı ile bir öğretmen her hafta 15 saat ek ders alırsa aylık 60 saat eder. Bu da 540 liraya karşılık gelir.

Yani öğretmenin maaşı 1894 artı 540 lira olur. Bu öğretmenin bekar olması durumunda geçerli olan rakamlardır. Evli ve eşi çalışmıyorsa yaklaşık olarak 200 TL daha buna ekleyebilirsiniz. Ayrıca 2014 yılı için de 200 TL zaam alınacaktır.

Öğretmen olmak isteyenlerin bu rakamları göz önünde bulundurmaları faydalarına olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.