Tercih Yaparken Sınavsız Geçiş mi Yoksa YGS Puanı mı?

Ygs-Lys

Tercih dönemine daha aylar var ancak özellikle meslek liseli adayların kafalarında bazı sorunlar birikmeye başlamış. Burada özellikle yorum kısmında adayların sorularına cevap vermeye çalışıyorum. Ancak yine açıklığa kavuşmayı bekleyen sorular var.
Meslek liseli adaylar tercih yaparken eğer kendi alanlarında bir bölüm seçeceklerse YGS puanı ile değil, OBP ile yerleşecekler. ÖSYM adayların bilgilerine sahip olduğu için tercih yaparken adayların OBP yerine YGS puanı kullanmaları gibi bir durum söz konusu olamaz. ÖSYM adayın hangi alandan mezun olduğunu bildiği için eğer aday kendi alanından, sınavsız geçişle gidebileceği bir bölümü seçecekse doğrudan onun OBP puanını kullanır.
Zaten sınavsız geçişle gidilebilecek bir bölüme meslek liseli kendi alanından tercih etmişse o yerleşmeden YGS puanı ile kimse yerleşemez. Öncelik meslek liselilerindir. Burada söylediklerim sadece TABLO 3-A için geçerlidir. Tablo 3-A meslek liselilerin sınavsız geçişle gidebilecekleri iki yıllık bölümlerden oluşmaktadır.
ÖSYM Tablo 3-A’dan öğrencileri yerleştirirken aşağıdaki önceliklere göre öğrencileri alır.
1-Mezuniyet yılı 2013 (bu yıl) olanlar
2-Okul türü sırası ile Anadolu, Teknik Lise, Meslek Lisesi, eski sistemde enstitü öğrencileri yerleşir.
3-METEB İÇİ Olanlar (mezun oldukları ildeki programlara başvuranlar önceliklidir)
4-OBP yüksek olandan düşük olana doğru (OBP = Diploma Notu X 5)
5- Doğum tarihi büyük yaşı küçük olanlar önce yerleştirilir.
Bu okullardan mezun olanlar eğer bölümü doldurmadı ise bundan sonra YGS puan üstünlüğüne göre diğer (genel lise mezunu yada meslek liseli alan dışı tercih yapacak ) öğrencileri almaya başlar.

150 thoughts on “Tercih Yaparken Sınavsız Geçiş mi Yoksa YGS Puanı mı?

  1. hocam ben geçen sene 2016 imam hatip mezunuyum açıköğretim ilahiyat yazdım yerleştirildim ama kayıt olmadım yerleşme türünde SGK yazıyor bu sene üniversite okumak istiyorum tekrar hazırlanıyorum okul puanım düşmüyor değil mi?

  2. merhaba 2015 yılı sağlık meslek lisesi hemşirelik mezunuyum obp puanıma göre 2 yıllık tıbbi labaratuar bölümüne puanım yetmiyor fakat ygs 2 puanıma göre yetiyor sınavsız geçiş hakkım olmasına rağmen ygs2 puanımı kullanabilmem mümkün müdür?

  3. ösys sonuç belgemde sgk ile meteb içi yerleştiğim yazıyor ancak e kayıt yapacağım zaman yerleştiği puan türü ygs 1 diyor ben ygs ve lys yede girdim ancak bu bölümü sınavla kazanacak puan alamadım zaten öyleyse öyle yazmasının bir nedeni var mıdır ben şimdi bu bölüme ygs ile mi sınavsız mı girdim nasıl anlayacağım(dondurup 1 sene daha hazırlanacaktım o açıdan nasıl yerleştiğim benim için önemli)

  4. merhaba, ben ygs lys giridim meslek bilgisayar çıkışlıyım lys girdim puanım iyi gelmedi lys girdiğim için yatay geçiş hakkımı kullanabiliyormuyum, kullanamıyormuyum ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.