Yabancı Dilde 10 Altın Kural

Kişisel Gelişim

İngilizce, Almanca, Fransızca veya Çince fark etmez herhangi bir yabancı dili öğrenmek istiyor ama bunu nasıl yapacağınız konusunda net fikriniz yoksa bu yazı tam size göre.  Her gün düzenli olarak yabancı dile ayrılacak 20 dakika bu işi çözmenize yardım edebilir.Her gün 20 dakika çalışır, yabancı dilde film izleyip radyo dinlerseniz ve interneti de kullanırsanız hızlıca dil öğrenebilirsiniz.

 

Dünyanın en büyük lisan öğrenme platformlarından busuu, kolay yabancı lisan öğrenmenin 10 Altın Kuralı hakkında ipuçları veriyor. Bu ipuçları, kursunuzla beraber ve gündelik hayatta uygulama yaparken yabancı dili daha kolay öğrenmenizi sağlıyor. Tüm yapmanız gereken sadece bu kuralları unutmadan başlamak!

 

Bu altın kuralların en başında her gün düzenli çalışmanın ve eğlenmeye dayalı öğrenme gelir. Yabancı bir dili öğrenmenin 10 altın kuralını ise şöyle sıralayabiliriz:

 

 

1. Her gün çalışın: Mutlaka her gün zaman ayırmaya çalışın. Haftada 3 saat çalışmak yerine her gün 20 dakika çalışmak daha yararlı olacaktır.

 

2. Öğrenmeye çalıştığınız dilde televizyon ve film izleyin: Televizyon kelime daracığınızı arttırmak için mükemmel bir yoldur.

 

3. Müzik ve radyo dinleyin: Anadilini konuşan insanları radyoda dinlemek de çok yararlı bir yoldur. Online radyo dinleyerek bu gerçekleşebilir.

 

4. Eğlenin: Yabancı lisanı eğlenerek öğrenmek en etkili yöntemlerden birisidir. Bu eğlenceli yollar oyunlar, hikâyeler, yanıltmaçlar (söylemesi kolay olmayan sözcükler), şakalar ve aklınıza gelebilecek diğer hoş yöntemler olabilir.

 

5. Konuşmaktan utanmayın: En değerlisi de öğrendiğiniz diğer dilde konuşmaktan ve yanlışlıklar yapmaktan çekinmeyin.

 

6. Dilin kültürünü öğrenin: Bir lisan öğrenmenin en iyi yolu anadilini konuşan insanlarla bolca konuşmaktır. Aynı zamanda o lisanın yaşam tarzını öğrenmeye çalışın.

 

7. İnterneti dil için kullanın: İnternet üzerinden hareket halinde veya seyahat halindeyken bile bir şeyler öğrenme şansınız var.

 

8. Etrafınızdaki yabancı dilden yararlanın: O dilin konuşulduğu ülkeleri öğrenin ve o ülkelere ait kültür merkezlerini ziyaret etmeye çalışın.

 

9. Kelimeleri, cümleleri ve kalıpları yineleyin: Öğrendiğiniz kalıp cümle ve kelimeleri tekrar ederek aklınıza kazıyın.

 

10. Diğer aksanları dinlemeye çalışın: O dili en kesin öğrenme yöntemi çevrenizi onunla sarıp sarmalamaktır. Çevrenizde o yabancı dille konuşan diğer aksanları öğrenmeye çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.