Kelime Manası Açısından De Facto Nedir?

Bilgi

De Facto Kelimesinin Anlamı Nedir? Kelime cümle içinde nasıl kullanılıyor? İşte ayrıntılar…

e facto yada de fakto, “uygulamada “, “gerçekte “, “fiilen “, “fiili” veya “pratikte” manasında kullanılan Latince kökenli deyiş.  ” yasaya göre ” veya  ” hukuki yönden” anlamı taşıyan de jure kelimesine zıt olarak çokça kullanılır. Bir tartışma anında de jure; konu ile ilgili kanunların ne söylediğini, de facto ise günlük hayatta uygulamanın nasıl meydana geldiğini belirtir. Bu meydana gelen olay yasaya uygun ve uygun olmayan olabilir.

De facto teriminin epeyce geniş bir kullanım sahası vardır. Evlilikten, devletler hukukuna değin pekçok konuda kullanılır. Bununla birlikte geçerli bir kanun veya standarttın olmadığı ancak genelleşmiş bir uygulamanın bahsedildiği herhangi bir durumu ifade için kullanılır.

İngilizcede ilk defa 1602 senesinde kullanılmıştır.

Örnek Cümleler

Sovyetler Birliği devletinde Rusça dili, birliğin yasalarınca belirlenmiş resmi dili değildi. Fakat SSCB’nin de facto dili Rusça idi. Benzer durum isveç için de geçerlidir.

Suriye’de iç savaş devam ederken, kanuni olarak tek bir devlet var. Ancak uygulamada ise farklı bölgelerde birbirinde bağımsız farklı yönetimler ortaya çıkmıştır. Buna tepki olarak zamanın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu şöyle demişti; “Suriye içinde herhangi bir mezhep ya da etnik temelli de facto durumları kabul etmek mümkün değil ve daha büyük krizlere sebep olur”

Başka bir örnek, Türkiye’de kumar oynatmak yasaktır ancak bu yasağa rağmen ise bir çok yerde kumar oynatılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.