YGS-LYS Olmadan Üniversiteli Olmak Mümkün Mü?

Genel Öğrenci

Türkiye’de milyonlarca öğrenci üniversiteli olmak için ÖSYM’nin yaptığı sınavları geçmek zorundadır. Özel yetenekle öğrenci alan programlara yerleşmek için YGS’den barajı geçmek gerekir. Peki  bunların dışında istenilen hayal edilen bir bölümü okumak mümkün değil midir?

Daha önceki yazılarda buna değinen haberler yapmıştım. Ancak ilk defa konuyu açıklığa kavuşturmaya çalışacağım. Yüksek Öğretim Kurulu 21.01.2010 tarihinde yaptığı toplantı ile yabancı uyruklu öğrenci sınavını kaldırmıştı. Bunun yerine her üniversitenin şartlarını kendisinin belirlediği bir sistem getirmişti. Bu sistemin YÖS’ten  (yabancı uyruklu öğrenci sınavı) TC uyruklu öğrencilerin de yabancı uyruklu öğrenciler gibi değerlendirilmesi idi.

Yeni sistemde TC uyruklu öğrenciler KKTC ve Türkiye dışındaki bir ülkede liseyi okudukları zaman YGS-LYS sınavlarına girmeden Türkiye’deki en iyi üniversite ve bölümlere yerleşmeleri mümkün olmaktadır.

Peki bu sistem nasıl işleyecek? Lisenin en az üç yılını yurt dışında okuyanlar üniversitenin kendisine doğrudan başvurarak üniversiteli olma imkanına sahip olabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.