YGS-LYS Sınav Bedelleri Ağır Geliyor

Haber

Üniversitede okumak herkes için mümkün olmadığını biliyoruz. Bunun yanında üniversiteli sınavlarına girmek de ayrı bir sıkıntı oluşturmaktadır. Üniversitede okumanın öğrenciler için çok maddi külfetler doğurduğunu bu yoldaki herkes biliyor. Üniversite sınavlarına katılacak her aday en az 110 tl ödemek zorundadır. Eğer kişi bütün sınavlara katılacaksa, ki katılması faydasınadır, o zaman 200 tl ödemek zorundadır. Sınavsız geçiş için başvuracaklar ise 15 tl’yi cepten çıkarmak zorundadır.

Türkiye’de üniversite okumak, getirdikleri ve götürdükleri ile düşünüldüğünde pek de anlamlı olmadığı ortaya çıkıyor. Dört yıl üniversite okuyacak birinin ortalama 1500 tl harcayacağını düşünürsek, 4 yılda toplam 54 bini bulmaktadır. Okuyacağınız bölümün size kazandırdıklarını düşündüğünüzde yaptığınız yatırımın ne kadar mantıklı olduğunu göreceksiniz.

Bitirdikten sonra hemen iş bulamayacaksanız veya kpss ile deli olacaksınız, çalışmaya ve mücadele etmeye değer mi? Bu yazıyı okuyan peki ne yapalım? diyebilirler.  Okuyacağınız bölüm iş bulmak için değil, kendiniz geliştirmek içinse okumalısınız. Kimseye bir şeyler telkin etme amacında değilim. Yalnız sağlıklı düşünmeden bu sürece katılmanın pek anlamlı olmadığını söylüyorum.

Rehber Erdal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.