Okul Puanı Ekli 2017 YGS Puan Hesaplama Öğren

Ygs-Lys

Bir deneme sınavı yapmadan hangi dersten ne kadar başarılı olduğunuzu öğrenemezsiniz. YGS puan hesaplama programı kullanmadan da kaç puanlık başarı gösterdiğinizi bilemezsiniz. Okul puanı ile beraber ygs puanlarınızı aşağıdaki çizelge ile öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken denemelerde yaptığınız doğru ve yanlışları girmektir.

Okuldan gelecek puanı eklemek ise çok basit. 

Diploma notu veya okul ortalama puanınızı 0,6 ile çarptıktan sonra aşağıda çıkan ham puanlarını üzerinde eklemektir. Eğer meslek liseli ve kendi alanınızdan bir bölüm seçecekseniz o zaman okul puanınızı 0,9 ile çarpacaksınız. 2015 yılında bir programa yerleşmişseniz okul puanınızı 0,3 ile çarpacaksınız. 

ÖSYS kılavuzunda OBP’nin (Ortaöğretim Başarı Puan) 500’lük sisteme dönüştürülmesi sonra da 0,12 ile çarpılması gerektiği söyleniyor. Buna gerek yok. Çünkü 500 x 0,12 ile 100 x 0,6 aynı sonucu verir. Bu yüzden direk okul ortalamasını 0,6 ile çarptığınızda okul gelecek puan belli olur.


OKUL PUANI EKLİ HALİNİ GÖRMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURUN

 PUANLARINI HESAPLADIKTAN SONRA BURADAN OLUŞABİLECEK TAHMİNİ SIRALARINIZI ÖĞRENEBİLİRSİNİZ. 

33 thoughts on “Okul Puanı Ekli 2017 YGS Puan Hesaplama Öğren

  1. Ygs 1’e çalışıyorum bilgisayar öğretmenliği puanları bu sene düşer mi acaba ? Teşekkürler.

  2. Dershaneye gitmeden günlük kaç saat çalışırsam hukuk fakültesini kazanırım. Netlerim 52 ve civarında denemelerimde netlerim yükselmiyor.

  3. Türkçe netlerim 20 civarında tm2 öğrencisiyim. Kitap okuyarak mı yoksa paragraf sorusu çözerek mi netlerimi yükseltebilirim .Hiç zamanım yok 5 ay yeterlimi hangi konulara çalışmalıyım teşekkürler

  4. Ygs çalışmaya yeni başladım. 47 net yapıyorum. Netlerim 7 ay içinde 90 ve üzerine çıkar mı

  5. Hukuk fakültesinde okumak istiyorum. Ygs mi lys mi ağırlıklı çalışmalıyım tm2 den en çok hangi derse çalışmalıyım ilginiz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.