YÖK Başkanı’nından Öğretmenlik Programları İçin Önemli Açıklama

Haber Öğretmen

Yüksek Öğrenim Kurul’u Başkanı Prof. Dr. Yekta SARAÇ öğretmenlik programları için çok önemli açıklamalarda bulundu. Öğretmenlik programları için de artık bir başarı sırası barajı getirilecek. Henüz kılavuzlarda yazılmaya başlanmadı, YÖK duyurularında da açıklanmadı ama öğretmenlik programları için öğrencilerin belli bir başarı sırasını aşmaları gerekecek.

YÖK Başkanı’nın dile getirdiği kurul kararlarına göre öğretmenlik programlarını yani eğitim fakültelerini tercih etmek için adayların en az 240 binlik başarı sırasını aşması gerekiyor. Çok düşük başarı sıraları ile öğrenciler öğretmenlik programlarını okuyamayacaklar. Daha önce Tıp, Hukuk, Mühendislik ve Mimarlık için getirilen başarı sıralaması baraj uygulaması öğretmenlik programları için de uygulanacak.

Böylece öğretmen yetiştiren fakültelere daha başarılı öğrencilerin yerleşmesi sağlanacak. Fen-Edebiyat fakülteleri için henüz bir düzenleme yok.

YGS İLE ÖĞRENCİ ALAN ÖĞRETMENLİK PROGRAMLARI LYS İLE ÖĞRENCİ ALMAYA BAŞLAYACAK

Kurul Başkanı’nın açıkladığı bir diğer önemli konu ise YGS puan türü ile öğrenci alan bazı öğretmenlik programlarının LYS puan türleri artık öğrenci alacağıdır. Üstün yetenekliler öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği, kimya öğretmenliği, beden eğitimi öğretmenliği gibi bölümler de artık LYS ile öğrenci alacak. Yakında YGS ile öğrenci alan program kalmayacak dersek yeridir.

Bu açıklamalar öğrenciler için aslında bir sistem değişikliğidir. Örneğin okul öncesi öğretmenliği için planlama yapıp çalışan öğrencilere LYS sınavı getiriliyor. Böylece öğrencilerin akıllarında olmayan sınav ve konular önlerine konulmuş olunuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.