Sınavsız Geçiş Yerine Getirilen Katsayı Ne Demektir? Ne Kadar Ek Puan Verilecek?

Haber Sınavsız Geçiş

9 Aralık 2016 tarihinde torba bir kanunla yüksek öğretim kanununda da değişiklikler yapılmış. Mesleki eğitim veren kurumlardan mezun olan öğrencilere tanınan sınavsız üniversite hakkı ortadan kaldırılmıştı. Aynı kanunda sınavsız geçiş yerine katsayının getirildiğinden bahsedilmişti. Bir mesleğe yönelik program uygulayan okullardan mezun olan öğrenciler kendi programlarının devamı niteliğinde olan bir bölümü seçtiklerinde ek puan verileceği belirtilmişti. Ek puanın ne kadar olacağını ise YÖK ‘ün karar vereceğini yazmıştı.

KATSAYI NEDİR?

Katsayı çok eski olmayan yıllarda yani bundan 6 yıl önce uygulanan bir sistemin adı idi. Meslek liseli öğrencilerin mühendislik, hukuk, tıp gibi bölümleri seçmemesi için getirilen bir düzenleme idi. Bu düzenlemeye göre meslek liseli olan biri eğer alanı dışında bir bölüm seçerse ortaöğretim puanında kırılmalar olacaktı. Bu şekilde 1999 yılından 2010 yılına kadar uygulanan bir sistemdi.

Sonra katsayı uygulaması kaldırıldı. İsteyen istediği bölüme gidebilecekti, yeter ki gerekli puanı alsın.

En son yapılan değişiklikle Meslek liselilerin en çok övündüğü sınavsız geçiş hakkı ortadan kaldırıldı. Bunun yerine meslek liselileri biraz daha avantajlı hale getirecek ek puan uygulamasına geçildi.

Ek Puan Nasıl Uygulanacak? 

Sınavsız geçiş için nasıl adaylar kendi programlarının devamı olanlara ancak gidebiliyorlardı, şimdi de ancak kendi programlarını seçerlerse ek puan alacaklar.

Ne Kadar Ek Puan Verilecek?

Meslek liseli olanlar kendi alanı olan iki yıllık programları seçtiklerinde en fazla 30 ek puan alacaklar. Yani ortaöğretim puanları (diploma notları) 0,3 ile çarpılacak. Bu durumda diploma notu 50 olan birine 15 ek puan verilecektir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.