Anasayfa » Sınav » Ygs-Lys » Okul Birincilerine Ne Kadar Ek Puan Verilir?
okul birincilerine verilen ek puanlar ve kontenjanlar
okul birincilerine verilen ek puanlar ve kontenjanlar

Okul Birincilerine Ne Kadar Ek Puan Verilir?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Genelde öğrencilerin bildiği okul birincilerine belli bir ek puan verildiğidir. Aslında ise okul birincisi olanlara hiçbir ek puan verilmez. Peki okul birincileri nasıl oluyor da yüksek puanlı yerlere düşük puanlarla yerleşiyor.
Üniversitelerin kontenjanları belirlenirken okul birincisi olan öğrencilere ayrı kontenjanlar ayrılır. Normalde her okul birincisi için üniversitede ayrılmış bir kontenjan vardır. Ama bazen öğrencilerin istememesi bazen de yanlış tercih yapılmasından okul birincileri için ayrılan kontenjanlar boş kalmaktadır.

Üniversitelerin her bölümü için okul birinciliği kontenjanı ayrılmaz. Okul birinciliği için hangi üniversitenin kaç tane kontenjan ayırdığını ÖSYS kılavuzunda öğrenmek mümkündür.
Okul birincisi olan öğrencilerin tercih yaparken dikkat edecekleri nokta puanlarıdır. Öğrencinin yerleştirme puanı eğer yüksek ise tercih yaparken çok yukarılardan tercih yapmaması gerekir. Öğrencinin puanı düşük ise o zaman da çok yukarılardan tercih yapması bazı avantajları yakalamasını sağlar.
Okul birincilerinin okul birinciliği hakkından yararlanmaları sadece bir yıla özgüdür. En son mezun olunan yıl okul birinciliği hakkından yararlanabilir. Daha sonraki yıllarda okul birinciliği hakkından yararlanılamaz.
Örnek vermek gerekirse 440 yerleştirme puanı olan bir puanı olanların 460’tan yukarı yerleri tercih etmeleri doğru değildir. Çünkü bu kadar yüksek puanlı yerlere gidebilecek çok sayıda okul birincisi vardır.
Yerleştirme puanı 300 gibi ise o zaman da 400’ e kadar olan yerleri seçebilirler. Neden böyle bir tercih yapmalılar? Çünkü okul birincileri genelde başarılı olan öğrenciler oldukları için bunların aldıkları puanlar da yüksek olur; bu da okul birincilerinin yukarılarda toplanmalarına neden olur. Yukarılarda yığılma olduğunda yerleşme de zor olmaktadır. Öğrencinin puanı düşük olduğu zaman kendi puanında 20-30 puan kadar yüksek puanlı bir bölüme yerleşme şansı var. Okul birinciliğinin avantajı en çok orta düzeydeki programlar için faydalıdır.

Okul birincilerinin diploma notu 0,6 ile çarpılır, çıkan sonuç ham puanlara eklenir. Okul birincilerine en yüksek okul puanı verilmez. Diploma notu ne ise yani dört yılın ortalaması ne ise ona göre puan verilir.

ÖSYM OKUL BİRİNCİSİ OLDUĞUNUZU NASIL ANLAYACAK?

Birçok okul birincisinin yorum kısmında sorduğu sorulardan biri de ösym’nin okul birincilerini nasıl belirlediğidir. Her yıl liseler okullarındaki son sınıf öğrencilerinin notlarını ve okulun birincisine ait bilgileri ÖSYM’ye bildirir. Her öğrencinin bir TC kimlik numarası olduğuna göre, bu veriler ÖSYM’nin sistemindeki veriler ile eşleştirilir.  Siz de YGS-LYS için ÖSYM’ye başvurduğunuzda hem okulunuzdan gelen puan hem de okul birincisi olup olmadığınız belli oluyor.

 

Hakkında Rehber Erdal

İnternet dünyasında Rehber Erdal olarak tanıdığınız bu kardeşiniz işinde kendini geliştirmek isteyen, gelişime açık biridir. Bu amaçla kurmuş olduğu bu blogta gelişime ve değişime açık olan herkese yardımcı olmaya çalışmaktadır. Sitemizi desteklediğiniz ve beğendiğiniz için teşekkürler.
 • fahri

  hocam bende okul birincisiyim yerleştirmelere bakarken diploma notuna da bakıyorlar mı

 • Melih

  Okul birincilerinin tercih listesinde hep devlet universitesi olmak zorunda mi yoksa mesela ilk sıraya devlet universitesi sonra özel universite yazarsam ilk yazdigima okul birincisi olarak yerlesebilir miyim?

 • Melih

  Okul birincileri tercihte herhangi bir farkli birsey yapıyor mu?

 • büşra

  hocam mf3 sıralamam 27.900 okul birinciliğim var devlet üni. diş hekimliği gelme ihtimali nedir?

 • Bir kaç tane yazarsın. Gelirse gidersin olmazsa seneye bir daha girersin. 25 binle alınan yere de korkmadan gidip okuyabilirsin. Ya da başka yere. Okul birinciliği şansını kaybetmek istemiyorsan en düşük diş hekimliklerinden on tane yazmalısın.

  • esma

   Pekı bu 10 üniversiteyi sona mı yazmalıyım? Bi diş hekimi arkadaşım var capa da okuyor bana da bizim okula bile girebilirsin dedi okul 1.liğin sayesinde.baslara yükseklerı yaz dusürerek ilerle dedi sizce böyle yapmak mantıklı mı?

 • Kesin değil. Ama girme ihtimalin çok yüksek.

 • Senden başka biri tercih etmezse yerleşirsin.