Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Nisan 2014

Okul Öncesi Öğretmenlerinin Ortalama Maaşı

Resim bulunamadı

Ana okullarında görev yapan ve zamanın çoğunu öğrencilerin akademik gelişimi yerine sosyal gelişimine adaylar okul öncesi öğretmenler acaba ne kadar gelire sahipler?

Okul Öncesi öğretmenleri genellikle 3 ile 5,5-6 yaş arasındaki çocuklara sayı sayma, renkleri tanıtma, geometrik şekilleri tanıma gibi egzersiz faaliyetleri yaparlar. Okul öncesi öğretmenleri öğrencilerin özellikle sosyalleşme ve birlikte oynama özelliklerini geliştirmeye çalışırlar. Okul öncesi öğretmenleri aylık ortalama 1700 lira maaş ve sabit ek ders ücreti alırlar. Ek ders ücretleri derslerin olduğu günlerde sabittir. Ders olmayan günlerde ek ders ücreti alınmaz. Okul öncesi öğretmenlerinin ek ders ücretleri de 400 ile 650 lira arasında değişmektedir.

Deneyimine göre bu ücretlerde artışlar olmaktadır. Ama bu artış asla maaşın yarısında fazla olmaz.

Okul öncesi öğretmenliğini iş olanakları diğer bir çok branşa göre iyidir. Yalnız ileri de ne olacağı kesin olmayan bir alandır. Milli Eğitim Bakanlığının bu konuda belli bir politikası yoktur. Bir ara okul öncesini zorunlu hale getireceklerdi ancak 4+4+4 değişikliğinden sonra bu politikadan vazgeçilmiş görünüyor.

Etiketler:

Yorumlar

 1. büşra diyor ki:

  ben 1 kere taktir aldım ama hep teşekkür alıyorumm 7. sınıfa gidiyorummmm. beden eğitmi yada anasınıfı öğretmenliği olmak istiyorummm hangisi daha çok maaş alıyor

  1. Erdal diyor ki:

   İkisi de aynı maaşı alıyor.

 2. rana diyor ki:

  merhaba ben Rana ben 7. sınıfa gidiyorum anaokulu öğretmeni olmak istiyorum herkes zor diyor biraz bilgi verirmisiniz

  1. Erdal diyor ki:

   Anaokulu öğretmeni olmak çok zor değildir. 7. sınıfta olduğuna göre ve hedefin de belli olduğuna göre yavaş ve düzenli çalışırsan anaokulu öğretmeni olabilirsin. Öncelikle bir Anadolu lisesini ya da meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünü kazanmaya çalışmalısın. Sonra arkası planlı çalışmanla gelecektir.

 3. seren diyor ki:

  Ben 8. sınıfa gidiyorum. Benim abim de öğretmen. bende anaokulu öğretmeni olmak istiyorum. biraz bilgi verirmissnz rica etsem..

  1. Erdal diyor ki:

   Hangi konuda bilgi almak istiyorsunuz? Sorunuzu biraz netleştirseniz çok sevinirim.

 4. basak diyor ki:

  ben biraz tenbelim heryıl tesekür alıyorum anasınıfı ogretmeni ve oyuncu olmak arasında karsızım sizce ne olmalıyım

  1. Erdal diyor ki:

   Yeteneklerinize bakın hangisi baskın ise o alanda kendinizi geliştirin. Çocuklarla ilgilenmek, onlarla uğraşmak sizi mutlu ediyorsa ve çocuklar için süprizleriniz oluyorsa Anasınıfı öğretmeni olabilirsiniz. Diğer alanda baskın yetenekleriniz varsa o alana kayın.

   1. leyla diyor ki:

    evet erdal bey bende aynen sizin gibi düşünyorum

  2. leyla diyor ki:

   canım bence oyuncu ol çünkü bende kı meslekteyim aynen senin gibi kararsızım

 5. Seray diyor ki:

  bence çok geçerli bir melek tüm gün yetişkin insanlar ile uğraşılması daha zor olduğunu düşünüyorum ve bence çocuklar ile uğraşmak çok zevkli eğer seviyorsanız tabii ki.Bende bursa Zübeyde hanım kız meslek ve teknik lisesi anadolu çocuk gelişimi mezunuyum şimdi üniversiteye geçicem ama bence stajlar bile çok güzeldi ve bence çok iyi bir meslek olduğuna inanıyorum ve en kötü özel okullarda ana okul öğretmenliği veya rehabilitasyon merkezlerinde öğretmen olarak da çalışabilirsin maaşları da 2000 den başlıyor bence çocuk gelişimini düşünmelisin derim İSİMSİZ kişi ve bilgi almak isteyen arkadaşlarıma arz ederim.

 6. isimsiz diyor ki:

  ben bu sene 9.sınıfa geçtim ve kız meslek çocuk gelişimi bölümünü kazandım ama kafam çok karışık sizce iyi bir gelecek için iyi bir meslek mi gitmelimiyim yoksa normal düz liseye mi gitmeliyim . Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Erdal diyor ki:

   Üniversiteyi kazanmak istiyorsan Genel (Düz) liseye gitmelisin. Bir ara eleman olarak çalışmak istiyorsan da çocuk gelişimine devam et. Bu yıl tüm 9. sınıflarda dersler ortak olduğu için bir sene boyunca düşünebilirsin. Bu arada bol bol araştırmalısın.

  2. dila diyor ki:

   bence bende 9.sınıf öğrencisiyim ve büro ve sekreterliği kazandim 10.sınıfta anasınıf öğretmenliğine başvuracağım ben bayanım bayanlar için ideal ama erkek isen düz lise oku

 7. mltem diyor ki:

  tmmda arkadaşım senin o bi hizmetli dediğin kişiyide artık üniversite mezunundan alıyorlar sen ne konuşuyorsun ordan küçümseme ayrıca bende buna karşıyım

 8. naciye diyor ki:

  bizim aldığımız maaş bir hizmetliden farklı değil aynı parayı veriyolar biz gelecek kuruyoruz.ne hakla bizim paramız bir hizmetli maaşı ile aynı olur.ben buna karşıyım.bunun içinde elimden geleni yapacam .kimse bana bir hizmetlinin maaşı kadar veremez.

  1. dila diyor ki:

   peki naciye abla sen bu mesleği severek mi yapıyorsun maaşı için mi ben bunu anlamadım???

  2. selinay diyor ki:

   bişey ssora bilirmiyim peki tam olarak ne kadar maaş alıyosunuz

 9. Lütfen yorumlarınızı imla kurallarını göre yapınız. İmla kurallarına göre yapılmayan, harfleri eksik olan yorumlara cevap verilmeyecektir.

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Rehber Erdal