Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersinden Sorulacak Soruların Dağılımı

Öğrenci

2013 YGS ve LYS sınavlarına yeni bir değişiklik getirilmişti, Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden sorular sorulmaya başlandı. Öğrenciler felsefe, tarih ve coğrafya sorularının yanında din kültürü ve ahlak bilgisi soruları sorulacak.

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri kendi derslerinden soruların sorulmasını, öğrencilerin derslere olan ilgisinin artacağını düşünerek sevindiler. Ancak bu dersten soruların sorulmasını istemeyen bir çok öğrenci ve veli de var.

Peki din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden sorulacak soruların tipleri nasıl olacak? Zor sorular mı olacak? Bilgiye dayalı sorular mı yoksa yoruma dayalı sorular mı sorulacak? Kaç tane soru sorulacak?

YGS’ de çıkan soruların tarzları, belli yoruma dayalı sorular sorulmaktadır. YGS’ de din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden 5 soru sorulacak. Bu sorular tarih ve coğrafya’ dan 2, felsefe’ den ise 1 sorunun azalması ile sorulacak. Yani YGS’ ye ekstra soru gelmiyor. Bazı derslerdeki soruların azalması ile din kültürü ve ahlak bilgisi soruları sorulacak. YGS din kültür ve ahlak bilgisi soruları da yoruma dayalı olacağı için zor sorular olmayacak. Yorum gücü biraz iyi olan ve genel kültürü bilgisi de biraz olanların rahatlıkla çözeceği sorular olacak.

LYS’ de ise LYS Coğrafya Testinden 2, Psikoloji, Sosyoloji, Mantık Testlerinde 2’şerli soru azaltılarak yerine Din kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden 8 soru sorulacak. Yine LYS’ de sorulacak din kültürü ve ahlak bilgisi soruları da derin bilgiye gerek duyulmayacak. Namazın nasıl kılınacağı şeklinde sorular yerine daha çok yoruma dayalı sorular beklemekteyiz. Bazı genel bilgilerin de bilinmesi gerekebilir; örneğin dinlere göre kimlerin peygamber oldukları gibi…

Yukarıda açıkladığımız gibi din kültürü ve ahlak bilgisi testinden sorulacak sorulardan korkmamak gerekir.

 

3 thoughts on “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersinden Sorulacak Soruların Dağılımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.