2013 Seviye Belirleme Sınavı

Genel Sbs

Bu yazımızda 2013 yılında yapılacak seviye belirleme sınavının şifrelerini vermeye çalışacağım.

Üniversiteye giriş sınavları gibi liselere giriş sınavları da sürekli değişmektedir. Bilindiği gibi Haziran 2012’ ye kadar Seviye Belirleme Sınavı (SBS) vardı. 2012’ de son olarak uygulanan bu sınavın yerine öğrencilerin sadece 8.sınıfta girecekleri bir sınav gelecek.  2013 yılında uygulanacak olan bu yeni sınav sistemine geçmeden önce SBS’ yi biraz hatırlayalım. SBS öğrencilerin 6., 7. ve 8. Sınıfta girdikleri sınavlardan, öğrencilerin aldıkları puanların belli bir kısmının alınması ile liselere yerleştirilmelerin yapıldığı bir sınavdı.

2013’te nasıl bir sınav yapılacak?

Milli eğitim bakanlığı bununla ilgili 2011 yılında bir yönetmenlik hazırladı. Buna göre 2013 yılında uygulanacak sınavın özellikleri şöyle olacaktır.

Sınavın adı Seviye Belirleme Sınavı olacaktır.

Yeni SBS’ de puanlar 100 ile 700 arasında hesaplanacaktır. Daha önceki sınavlarda puanlar 100 ile 500 arasında hesaplanıyordu.

Sınavda 6.sınıf, 7.sınıf ve 8. Sınıftaki yılsonu başarı puanları yerleştirme puanlarına eklenecek. Daha önce yılsonu başarı puanları %25 oranında etkili olmaktaydı. Şimdi ise %35-%40 oranında etkili olacaktır. Yani öğrencilerin okullardaki başarıları yerleştirme puanlarına daha fazla etki edecektir.

Daha önceki sınavda 6.Sınıf sınıf puanın %25 ‘i, 7.Sınıf sınıf puanın %35 ‘i ve 8.Sınıf sınıf puanın %40 ‘ı etkili olmaktaydı. Şimdi okul puanın etkisi ise artmış bulunmaktadır. Yeni SBS’ de okul puanın (son üç yılın) yarısı doğrudan yerleştirme puanına eklenecek.

Önemli bir diğer nokta ise öğrencinin yılsonu başarı puanları hesaplanırken diğer öğrencilerin başarılarının dikkate alınmayacağıdır. Yani okul birincisinin notları sınava giren diğer öğrencileri etkilemeyecektir.

Derslerin ağırlıklı katsayılarının etkisi de değişti. 2012 SBS’ de ağırlıklı katsayılar şöyle idi

Test No

Test Adı

ASP

Katsayıları

1

Türkçe

4

2

Matematik

4

3

Fen Bilimleri

3

4

Sosyal Bilimler

3

5

Yabancı Dil

1

TOPLAM

15

 

Yeni sınav sisteminde (2013 SBS) ise şöyle olacaktır.

Test No

Test Adı

ASP

Katsayıları

1

Türkçe

4

2

Matematik

4

3

Fen Bilimleri

3

4

Sosyal Bilimler

3

5

Yabancı Dil

2

TOPLAM

16

Dikkat ederseniz sadece İngilizcenin katsayısı değişmiştir. Bu da İngilizcenin etkisinin artığını göstermektedir.

Orta Öğretime Yerleştirme Puanı

2012’de son bulan SBS’ de orta öğretime yerleştirme puanına 6.sınıftaki , 7. Sınıftaki ve 8. Sınıftaki sınıf puanları belli oranlarda etkili olmaktaydı. Yeni SBS ‘ de ise orta öğretim yerleştirme puanına SBS ‘ de alınan 100 ile 700 arasındaki ham puan ile üç yıl boyunca öğrencinin topladığı okul puanı etki edecektir.  En yüksek ortaöğretime yerleştirme puanı da 500 şeklinde olacaktır. Bu da öğrencilerin tercihlerinde hata yapmalarını engelleyecektir.

Örnek: 2013 SBS ‘ de 500 ham puan aldınız ve okul puanlarınız ise 6. Sınıfta 75, 7.Sınıfta 80 ve 8.Sınıfta 70’tir.

2013 SBS puanı ve her yılsonu okul puanlarının toplamının yarısı orta öğretim yerleştirme puanını verecektir.

2013 SBS puanı  + 6.sınıf YSBP+7.sınıf YSBP + 8.sınıf YSBP

500+75+80+70/2=362

362 öğrencinin orta öğretim yerleştirme puanıdır.

Yılsonu Başarı Puanı Nasıl hesaplanır?

Öğrencilerin yılsonu başarı puanları hesaplanırken öğrencinin o dersteki ortalamasının haftalık ders sayısına çarpılması ve bu işlemin bütün dersler için yapılmasından sonra çıkan sayıların tümünün toplanıp, haftalık toplam ders sayısına bölünmesi ile elde edilir. Başka bir deyişle takdir, teşekkür için yapılan hesaplama gibi yılsonu başarı puanı bulunabilir.

2013 SBS Konuları Nelerdir?

2013 SBS’ de 8. Sınıf konularından sorular sorulacak ama 8. Sınıf konularının içinde 6 ve 7. Sınıf konularının da olduğunu unutmayalım. Ortaokullarda verilen konular sarmal eğitim yaklaşımına göre birbirinin içindedir. Konular bir senede verilip bitirilmiyor. Konuların belli bir kısmı sonraki yıllarda verilmektedir. Bu yüzden 8. Sınıf konuları kendilerine özgü değildir. 6. Ve 7. Sınıf konularını anlamayanlar 8. Sınıfta da zorluk çekerler.

Ek Puan verilecek mi?

2013 SBS’ de “uluslararası bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavları ile proje yarışmalarına katıldıkları yıla ait yılsonu başarı puanına; yıl sonu başarı puanının altın madalya alan veya birinci olanlar için % 10’u, gümüş madalya alan veya ikinci olanlar için % 9’u, bronz madalya alan veya üçüncü olanlar için % 8’i, bu etkinliklere katılanlar için de % 7’si oranında ek puan eklenir”. Hükmü geçmektedir. Yani proje ve yarışmalarda başarılı olanlara ek puan verilecektir.

2012 SBS yerleştirme puanları açıklandığında bir öğrenci en yüksek puan olan 500’ ün üstünde puan alarak dikkatleri üzerine çekmişti.

 

5 thoughts on “2013 Seviye Belirleme Sınavı

  1. meslek liselerine özendirme çabasını anlıyorum da meslek liselerindeki branşlar çok yetersiz. Almanyadaki eğitim sistemine uymaya çalışıyoruz ama hiç bir şeyi doğru yapmadığımız gibi bunu da yapmıyoruz. kendi bedenimizden büyük bedenleri üzerimize oldurmaya çalışıyoruz. olan çocuklara oluyor. hangi ilk öğretimde görev yapan öğretmen çocukların 8 sınıfı bitiridiklerinde doldurdukları özlük dosyalarını gerçekçi dolduruyor. kendimizi kandırmayalım. bizlerde ilkokul,ortaokul, lise okuduk. üniversiteye girerken de sınavla seçildik. o sistemin nesi vardı??? daha çocuklar içsel olgunluklarına kavuşamadan sınavlara hazırlanıyorlar. ilkokul düzeyindeki çocuklara meslek envanterleri çıkartılıyor. yapmayın lütfen, herşey çok traji komik…

    1. Türkiye de eğer sınav sistemi kalkarsa Türkiye bitmiş demektir nedeni yıl sonu puana göre lise alımı başlar bu da özel okulda okuyan ve torpilli olanların normal daha başarılı öğrencinin önüne geçer ve Türkiye’nin EĞİTİMİ BİTMİŞ OLUR …………………………………

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.