Aralık 2016 İtibari ile Sınavsız Geçiş Kalktı mı?

Sınavsız Geçiş

Okulumdaki öğrencilerin sorması üzerine yeniden araştırma gereği duydum. Sınavsız geçiş uygulaması 2017 yılında da devam edecek mi? sorusu en fazla sorulan sorulardan biri oldu. Bugünlerde meslek liseli öğrencilerin kafasını meşgul eden bu soruya kesin bir yanıt verme gereği duydum.

2016 yılı haziran ayı döneminde sınavsız geçişin kaldırılacağına ilişkin çeşitli haberler çıkmıştı. Ancak kesin bir şekilde sınavsız geçişin kaldırıldığına ilişkin bir bilgi yoktu.

Bilindiği gibi sınavsız geçiş uygulaması yüksek öğretim kanununda yapılan bir düzenleme ile hayata geçmişti. Kanun değişiklikleri de TBMM’de yapılmaktadır. Sınavsız geçişin kaldırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ilgili kanunun değişmesi gerekir.

Bugüne kadar herhangi bir değişiklik yapılmadı. Bir ay içinde de değişikliğin olacağını tahmin etmiyorum. Olması da zaten mantıklı gözükmüyor. Çünkü sınavlara çalışma dönemi başlamış. Ocak ayı içinde ÖSYS başvuruları başlayacak. ÖSYS kılavuzunun da basılmasına çok az bir süre kaldı. 04-18 ocak 2017 tarihleri arasında YGS başvuruları olacaktır. Eğer bir değişiklik olsaydı, bugüne kadar açıklanırdı.

Tüm bu durumları göz önüne aldığımızda 2017 yılında sınavsız geçiş olacaktır. 

Sınavsız geçiş başvurularına kaç gün kaldığını buradan öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.