Meslek Lisesi Mezunlarına Sınavsız Geçiş Hakkı Var mı

Sınavsız Geçiş

Sınavsız geçiş  tüm öğrencilere mi kaldırıldı? Yoksa bazıları hala bu haktan yararlanabilecek mi? Mezunlar da mı sınavsız geçiş yapamayacak? Kimler sınavsız geçişten yararlanamayacak? Hangi yıldan sonra geçerli olacak? Hemen kaldırılacak mı? Sorularının cevabı yazımızda.

Sınavsız geçiş hakkı meslek lisesi okuyan öğrenciler için 1999 yılında getirilen bir düzenlemedir. Bu düzenlemeye göre meslek lisesinde okuyanlar isterlerse kendi programlarının devamı niteliğindeki önlisans bölümlerine sınavsız olarak yerleştirilebilecekler.

Sınavsız geçiş hakkı zamanında yüksek öğrenim kanununda yapılan bir değişiklikle getirilmişti. Dolayısı ile değiştirilmesi için de kanun değişikliği lazımdı. Bu değişiklik de 09 Aralık 2016 tarihinde yapıldı. Meslek liselerinin sınavsız bir şekilde iki programlara devam etme hakları ellerinden alındı. Artık meslek lisesi okuyan ve bu okullardan mezun olanlar sınavsız geçişle, bazıları dikey geçişle diyor, üniversiteye gidemeyecekler.

sınavsız geçiş yerine ek puan uygulaması getirildi. Eğer meslek lisesinde okuyan veya mezun olan biri kendi alanının devamı olan bir programı seçerse ek puan alacaktır. Ek puan uygulaması da sadece iki yıllık üniversiteler için geçerlidir.

Tüm bunlardan çıkardığımız sonuç meslek lisesi mezunları da artık sınavsız geçiş hakkından yararlanamayacaklar. Yani sınavsız geçiş öldü. Bütün meslek liselilerin başı sağ olsun.

Anlaşılmayan noktalar için lütfen yorum kısmına yazınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.