Başarı Tesadüflerin Değil Azmin Eseridir.

Genel

Malatya’da dersleri kendisine özgü eğitim tekniklerle işleyerek 3 yıl içinde 34 öğrencisine bursluluk sınavını kazandırdığı için ‘yılın öğretmeni’ seçilen Erol Kurban, başarının sırrını, akşam saatlerine kadar disiplinli çalışma, ezberden uzak uygulama eksenli öğretim yöntemleri ve düzenli veli ziyaretlerine bağladı.

Yazıhan İlköğretim Okulu’nda görev yapan sınıf öğretmeni Erol Kurban, ders saatlerinde ve sonrasında yakından ilgilendiği öğrencilerine uyguladığı eğitim programı ve özverili çalışmasının karşılığını kısa sürede aldı. Muş’ta görev yaptığı 8 yılda başarılı çalışmalara imza atan Kurban, 2008 yılından beri görev yaptığı Malatya’da da başarılarıyla konuşulan bir öğretmen oldu. Malatya’da “yılın öğretmeni” seçilerek, Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetine katılan Erol Kurban, ardından İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut tarafından makamında kabul edildi. Burada, öğrencilerinin başarısının arkasında yatan çalışma programını anlatan Kurban, sınıf öğretmeni olduğu için Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile İngilizce dışındaki tüm derslere girdiğini, dersleri ezberden uzak, pratik yaparak işlediklerini aktardı. Tüm derslerde kendisinin ve öğrencilerinin geliştirdiği materyallerin kullanıldığını dile getiren Kurban, “Muş’ta görev yaptığım sürede 5 yıl okuttuğum bir sınıfım vardı. O sınıftan 12 öğrencim bursluluk kazandı. Bu 12’den 8’i ilde ilk 8 dereceyi aldı. 8 yıl bir köyde görev yaptıktan sonra Malatya’ya geldim ve 2008 yılından bu yana Yazıhan İlköğretim Okulu’nda görev yapıyorum. Son 3 yıl içinde 34 öğrencim bursluluk sınavını kazandı. 2012 Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’nda taban puan 450’ydi, 14 öğrencimiz 450’nin üzerinde puan aldı. İki öğrencimiz 99 doğru, 1 yanlış yaptı” dedi.

Son üç yılda 34 öğrencisine burs kazandırarak, Yazıhan İlköğretim Okulu’nun üst üste üç kez birinci sıraya yerleşmesine katkıda bulunan Kurban, etüt programları ve aile ziyaretleri gerçekleştirdiklerini, öğrencilerini mezun olduktan sonra da takip ettiğini belirtti.

Okulların açıldığı ilk haftadan, sınavın olduğu Haziran ayına kadar hafta sonu sabah erkenden gelerek kurslara başladıklarını anlatan Kurban, “Akşam saatlerine kadar disiplinli ve ara vermeden çalışmalarımızı yapıyoruz. Gece saatlerinde bile öğrencilerimizin evlerine giderek ev ziyaretleri yapıyorum. Bu durum çocuklarımızın da velilerimizin de çok hoşuna gidiyor. Ben inanıyorum ki, bunun da ciddi anlamda başarımıza katkısı oluyor. Öğrencilerimiz bizden mezun olsalar bile peşlerini bırakmayıp onları takip etmeyi sürdürüyoruz. Son 3 yıl üst üste Malatya’da birinci olduk” diye konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut, Kurban’ı başarılarından dolayı tebrik etti. Kurban’ın yılın öğretmeni seçildiğini anımsatan Bulut, “Bakanlığımızın daveti üzerine geçtiğimiz ay Ankara’ya çağırıldı. Bakanlığımızda düzenlenen törene katıldı ardından Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığındaki törenlere de katılarak ilimizi temsil etti. Kendisini camiamız adına kutluyorum. Fedakârca ve öz veriyle çalışarak öğretmenlik mesleğinin gereğini yerine getirdi, ilimizin ve ilçemizin gururu oldu. Başarısı bakanlığımızın da dikkatini çekti, öğretmen olmanın gereğini yerine getirdiği için kendisini tebrik ediyorum. Bakanlığımız tarafından kendisine gönderilen Teşekkür Belgesini takdim ediyorum başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.