Hangi KPSS’ye Girmek Gerekir?

Genel

Hem lise KPPS hem de lisans düzeyindeki KPSS’den birini seçmek zorunda olan memur adaylarının kafaları biraz karışık. Hangisinden sınava girerlerse atanma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu öğrenmek istemektedirler.

2014 KPSS’leri yaklaşırken adayların kafalarındaki sorulara cevap vermeye çalışıyoruz. öncelikle şunu belirtmek gerekiyor lisans düzeyindeki  sınav Temmuz ayında yapılacak, başvurular ise Mayıs ayında yapılacaktır.  2014 Eylül ayında yapılacak olan önlisans ve ortaöğretim kpss’sine ise başvurular Haziran sonu veya Temmuz başında yapılacaktır.

2014 KPSS’lerine hem lisans hem de Önlisans veya Lise düzeyinde başvuru yapmak olası mıdır? Üniversite okuduktan sonra okuduğu bölüm kendisine yaramayan adaylar lise veya önlisans mezunu olarak KPSS’ye girip memur olmak istemektedirler. Özellikle Fen-Edebiyat fakültesi mezunları öğretmen ve diğer memurluk alanlarına atanmayınca iki yıllık sağlıkla ilgili bir bölüm okuyup memur olarak atanmak istemektedirler. Bu şekilde düşünen arkadaşlara kötü bir haberim var, okudukları dört yıllık bölümler başlarına dert olmuştur. Yani lisans mezunu olan birisi ne lise mezunu ne de önlisans mezunu olarak KPSS’ye girebilir.

Hem lise Hem de lisans düzeyinde kpss’ye girilebilir mi?

Bu konuda net olan bir şey var o da bir yılda ancak bir tane KPSS’ye başvurulacağıdır. ÖSYM sistemi zaten iki sınava da başvuruyu kabul etmiyor. İkinci önemli nokta ise KPSS başvuruları en son ki mezuniyet durumuna göre yapılıyor. Yani lisans mezunu lise veya ortaöğretim sınavlarına başvuru yapamaz. Aynı şekilde önlisans mezunu da lise mezunu olarak KPSS’ye başvuru yapamaz. 

Daha önceki yıllarda lisans düzeyinde başvuru yapan ortaöğretim mezunu olarak başvurabilir mi?

2013 veya daha önceki yıllarda sınava üniversite mezunu olarak başvuranların bilgileri ÖSYM’nin sisteminde olduğu için bu arkadaşlar da lise mezunu olarak 2014 KPSS’sine başvuramaz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.