Beyninizi geliştirmenin yolları

Eğitim Genel

Beyninizin çok hassas olduğunu ve sürekli gelişmesi için yeni şeyler öğrenmeniz gerektiğinizi unutmayın. Beynin sağlıklı olabilmesi için bazı aktiviteleri yerine getirmeniz gerekir. Unutma  sorunlarına  yakalanmamak  için beyin hücreleri arasındaki bağlantının iyi çalışması gerekir. Aksi halde ileriki yaşlarda beyne iyi bakılmadığı için çeşitli sorunlarla karşılaşılabilir.

Diyet :

İpucu 1 :  Genel beyin sağlığı için taze sebze ve meyvelerle dengeli bir şekilde beslenmek gerekir.

İpucu 2 :  Beynin sabit bir enerji kaynağına ihtiyacı var. Bu enerji kaynağı ise glukoz adı verilen şekerdir. Bu şekeri yediğiniz karbonhidratlardan (makarna, yulaf, kepekli ekmek, bakliyat) alabilirsiniz. Glukoz için çikolota ,bisküvi ve şekerli içeceklerden uzak durun, çünkü bunlardaki şeker oranı fazla olduğu için beyne yarar yerine zarar verecektir.

İpucu 3 : Beyin oksijen ile doldurulmalıdır. Bu aynı zaman da kandaki demir oranını da yükseltecektir.

Demir almak için kırmızı et, ıspanak gibi yeşil sebzeler, kurutulmuş meyveler, zenginleştirilmiş tahıl ve bakliyatlardan yararlanabilirsiniz.

İpucu 4 : Kahvaltı ya da öğle yemeğini atlamayın-özellikle sınav zamanlarında. Beyni araştıran bilim adamları kahvaltı yapmayan öğrencilerin test sonuçlarının daha düşük olduğunu tespit etmişler. Yine abur cubur yemek de beyne iyi gelmez. Abur cubur yemek yerine yavaş yayılan karbonhidratlardan yararlanmak daha iyi olduğu ıspatlanmıştır. Bu arada herkesin kahvaltıya ihtiyacı var, kızların daha fazla .

Su

İpucu 5 : Susuz kalmayın. Vücudun susuz kalması beyni etkileyecektir. Tuvalet ihtiyacı varken de beyin çalışmaz.

Egzersiz

İpucu 6 : Beyninizin kılcal damarlar aracılığıyla ihtiyacı olan oksijeni alması için harekete ihtiyacı var. Araştırmalar egzersizin hafıza kapasitesini artırdığını göstermiştir. Bu yüzden bol bol yürüş yapmak, bisiklete binmek beyninizin size teşekkür etmesi için gereklidir.

Uyku

İpucu 7 : Beyninizin en hızlı ve en kolay tedavi yöntemi iyi bir gece uykusudur. Hem sizin dinlenmeniz hem de beyninizin öğrendiklerinin pekişmesi için uyku iyi gelir.  Özellikle gece uykusu. Hatta gün içinde bazı şekerlemeler yapmak bile beyninizi biraz daha geliştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.