Çocuğun Cinsel Organını Ellemesi

Anne-Baba

Özellik üç-altı yaş arasındaki çocuklarda görülen, çocuğun cinsel organını ellemesi çocuğun gelişimi sırasında rastlanan doğal bir davranıştır, zararlı değildir. Ancak bu durum annelerin de paylaştığı gibi anne-babaları rahatsız eder çünkü cinsellik konusunda nasıl yetiştirildiğimize bağlı olarak farklı düşüncelerimiz vardır. Çocuğunu cinsel organını ellerken gördüğünde çoğu anne utanır, telaşlanabilir. Ne yapacağını, ne söyleyebileceğini şaşırabilir. Çocuk vücudunun bazı bölümlerini herkese göstermemesi gerektiğini bildiğini gibi mastürbasyonu da başkalarının yanında yapmaması gerektiğini bilmelidir.

Çocuğun sosyal ortamlarda yoğun bir şekilde mastürbasyon yapması durumu anne baba tarafından bir sorun olarak algılanmalıdır. Böyle durumlarda da uzman bir psikoloğa danışmak gerekebilir.[reklam3]

Cinsel organlarını ellemelerinin bir çok sebebi olabilir. Örneğin, pişik, kaşıntı, pantolonun darlığı, veya halk arasında erkek çocuklarda görülen “bitik” ( sünnet derisinde yapışıklık) sebebiyle olabilir. Öğle uykusuna yatması için zorlandığında olabilir. O bölgenin gizli olması ve merak uyandırmasından olabilir. Kendi cinsel organlarının yerinde olup olmadığını kontrol etmek istedikleri için olabilir. Ailesinde sevgi ve güveni bulamayan çocuk kendi vücudunda zevk aramaya başlar.

Bu davranışından vazgeçmek için kızmadan, bağırmadan sakin olmak gerekir. Onu oyalayacak oyunlar yaratmak ve dikkatini başka tarafa çekmek işe yarar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.