Ders çalışırken dikkat dağınıklığı nasıl önlenebilir?

Öğrenci

Dikkat dağınıklığı, kişinin belli bir süre boyunca algısını bir nokta üzerinde toplayamamasıdır. Dikkat dağınıklığının sebebi iç ve dış çevremizdeki diğer uyaranların daha çok ilgimizi çekecek durumda olmasıdır. Düşüncelerimizin açık ve net olmaması dikkat dağınıklığına yol açar. Aklımızda bir sürü düşünce varken bunlar arasından birini seçip, ona odaklanmak zor olmaktadır.

Dikkat dağınıklığını oluşturan etkenlerden biri çevremizdeki nesnelerdir. Bir yerde ders çalışırken, orası sessiz, az renkli ve dağınık değilse dikkatimizi toplamamız daha kolay olur. Bu yüzyıla damga vuran kişilerden biri Steve JOBS’tur, onun biyografilerine baktığımızda içinde çok az eşyanın olduğu bir evde kaldığını biliyoruz. Kendisini hedefine adayan bu kişi, dikkatini dağıtacak unsurların olmadığı bir yerde yaşamayı tercih etmiştir. Öğrenciler de evde ders çalışırken duru ve sakin bir yerde çalışırlarsa dikkat dağınıklığını ortadan kaldırabilirler.

Zihinlerin net olması konsantrasyonu sağlayan faktörlerdendir. Hedefimiz net ise ve onun için mücadele ediyorsanız dikkat dağınıklığı diye bir probleminiz olmaz. Hedefler varsa motivasyon vardır. Motivasyon varsa dikkat dağınıklığı yoktur.

Ders çalışırken konuları bilenden bilinmeyene doğru çalıştığımızda bahsettiğimiz sorun olmaz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.