Dershaneler Kapanıyor.

Genel

 

Uzun bir süredir kapanıp kapanmayacağı tartışma konusu olan dershanelerin durumuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı net tarih verdi.

 

Bir televizyon kanalına konuşan Bakan Avcı, 2014-2015 öğretim yılında MEB sistemi içinde dershanelerin olmayacağını belirtti:

 

“2014-2015 öğretim yılından itibaren dershane, Milli Eğitim sistemi içerisinde olmayacak. Şu anda MEB sistemi içinde.

 

MEB’in ilgili yasasında dershaneler bir üst eğitim kurumuna hazırlamak üzere eğitim veren kurumlar olarak tanımlanıyor. Bu kalkacak. MEB sistemi içerisinde yasal olarak tanımlanmış dershane diye bir kurum olmayacak. Devam ederse biz tanımıyoruz.

 

Bu piyasada MEB’in onaylamadığı, ruhsat vermediği ve denetlemediği kurumlara itibar edilmez. Yasal olarak MEB sistemi içinde olmalarını önleyen düzenlemeyi de yapacağız.”

Bakan Avcı dershanelerin ruhsatlarının Ocak 2014’ten itibaren yenilenmeyeceğini belirtti: “Dershaneler Ocak ayından itibaren ruhsatlarını alıyorlar. Bu yıl Haziran’a kadar şu anda dershanelerde öğrenim gören öğrenciler devam ediyorlar.

Geçtiğimiz Ocak ayında bu dershanelere izin verilmiş. Dolayısıyla onlar da haklı olarak Ocak’ta aldıkları ruhsatlara dayanarak öğrenci almışlar, öğretmenlerle sözleşme imzalamışlar, yer kiralamışlar.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yaptığı ‘dershanelere ruhsat verilmeyecek’ açıklamasının ardından 2013-2014 eğitim-öğretim dönemi için dershanlere kayıt yaptıran öğrenci ve veliler, panik yaşasalar da, Avcı, gerekli yasal düzenleme ile birlikte yeni dershaneler için ruhsat verilmeyeceğini, mevcut dershanelerin 2013 başında aldıkları ruhsat ile, öğretmen kadrosuyla sözleşme yaptıkları, öğrencilerle de anlaşma yaptıkları için 2013-2014 eğitim-öğretim yılında da hizmet verebilecekleri böylelikle yeni dönem için kayıt yaptıran öğrencilerin herhangi bir mağduriyet yaşamayacaklarını bildirdi.

 

2014 Ocak ayından itibaren ruhsat verilmeyecek!

 

Yasadan da dershane tanımı çıkarılınca daha esnetilmiş, standartları biraz daha aşağı çekilmiş koşullarda özel okula dönüşmeleri için teşvik edilecekler.”

Bakan Avcı dershanelerin Milli Eğitim sistemi içerisinde ‘etüt merkezi’ adı altında faaliyet yürütmesine de izin vermeyeceklerini söyledi.

Özel okul olmayı kabul eden dershanelere 3 yıl süre verilecek. MEB bu kurumlara ilk 3 yıl yasal özel okul şartlarını tamamlayamasalar bile göz yumacak. Ancak 3 yılın sonunda tüm şartları tamamlaması istenecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.