Özgüven Nasıl Kazanılır?

Genel Kişisel Gelişim

Kendinizi güvende hissetmek ve mutlu olmak istiyorsunuz ama bunu nasıl başaracağınızı bilmiyorsunuz. Bu makalede size kendinize nasıl güvenebileceğinizin adımlarından bahsedeceğim. Özgüven kazanmak bir A noktasından B noktasına gitmeye benzer. Yani çeşitli aşamaları olan ve herkesin başarabileceği bir duygusal durumdur. Hemen adımlara geçelim.
nasil_ozguven_kazanilir
1. Güvensizliğinizi Tanımlayın
Zihninizden gelen o sese kulak verin ve sizin neden kendinize güvenmediğinizi öğrenmeye çalışın. Sizi rahatsız eden, utanç ve pişmanlık duyduğunuz yönünüz nedir? Herhangi bir şeyden utanç duyabilirsiniz; bu akneniz olabilir, olumsuz bir deneyim ya da yaşadığınız travmatik bir olay olabilir. Kendinizin eksik ve zayıf olduğunu düşündüğünüz özellikleri bir yer yazın ve bunları sıralayın.
2
2. Arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle bu konu hakkında konuşun
Sorunları çözebilmeniz için bunları sevdiklerinizle paylaşmalısınız. Sorunlarınız karnınızda büyüyen kurtçuklara dönüşmemeli. Eğer sorunları paylaşacak sevdiğiniz ve dost bildiğiniz bir arkadaşınız yoksa sorunlarını bir uzmanla (psikolog) da paylaşabilirsiniz.
3
3. Hatalarınızın üzerinden zıplayın
Hiç kimse mükemmel değildir. Her insanın güvensizlik duyduğu bazı noktaları vardır. Kendinden en emin insanlar bile mutlaka bazı zayıf yönlere sahiptirler. Hayatımızın herhangi bir noktasında eksik olan yönlerimiz karşımıza çıkabilir önemli olan bunların üzerinden atlayıp hayata devam edebilmektir. Sık sık insanın canını sıkan ruh halleri ortaya çıkabilir, bu doğaldır. Doğal olmayan bunları sabit zannetmektir.
4
4. Başarılarınızı Tanımlayın
Her insanın başarılı olduğu mutlaka bir yön vardır. Siz de kendinizi başarılı hissettiğiniz özellikleri gözlemleyin ve onları bir kâğıda yazın. İnsan dünyaya gelirken kendine özgü, üstün yeteneklerle gelir. Kendinizi ifade edecek bir yol bulun; bu sanat, müzik, yazı, spor ya da bir hobi olabilir, geliştirmeye çalışın. Hayatınıza ilgi alanlarınıza uygun arkadaşlar ekleyin ve onlarla paylaşımlarda bulunun.
5
5. Şükretmeyi Bilin
Hayatınızda birçok olumlu yön var ve onları görün, bunun için şükredin. Sizde olup başkalarında olmayan özellikler için kendinizi mutlu hissedin. Örneğin bir gözünüz için ne kadar para verirsiniz? Özgüven için iç huzura da ihtiyacınız var.
6
6. Pozitif olun, Bunu Hissetmezseniz de Pozitif Davranın.
Kendi acılarınıza ve başkalarının acılarına sempati duymaktan vazgeçin. Arabesk takılmak sizi sadece geriye götürür, ilerletmez. Kendinizden nefret eder ve kendinizi küçümserseniz bir süre sonra buna inanmış olacaksınız. William James diyor ki; bir şeyden korkuyorsanız hiç korkmuyormuş gibi davranın bir süre sonra buna alışmış olacaksınız ve korkularınızı yenmiş olacaksınız. Kendiniz hakkında olumlu düşünürseniz bir süre sonra buna da inanmış olursunuz.
7

devamı

5 thoughts on “Özgüven Nasıl Kazanılır?

  1. ben 6.sınıfa gidyorum seçmeli olarak dramayı seçtim ve şu aralar çok utangaçım buna napabilirimi utanıyorum ve korkuyorum ya hata yaparsam ve bana herkez gülerse napabilirim

  2. 8. sınıfa gidiyorum ama teog tan korkuyorum . Bu korkumu yenmek için ne yapabilirim?

  3. çok teşekkürler çok güzel bir yazı olmuş bayıldım çok yararlandım tüm söylenenleri uygulamaya çalışacağım hayatımı değiştirebilirsiniz çok çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.