Dünya’yı Kurtarmak İçin Elinden Geleni Yapıyor musun?

Genel

Dünya’nın ısınmasına neden olduğun gibi onu kurtarma yeteneğine de sahipsin. Birkaç küçük önlem alarak, kendin için küçük ama dünya için büyük işler yapabilirsin. Kendine ve çevrene yardım olmak senin elinde, burada dünya’yı kurtarmak için yapabileceğin bazı işleri sıralayacağım.

  1. Çevre dostu temizlik yapabilirsin. Evdeki temizlik işlerini yaparken daha az kimyasal madde kullandığında dünyayı kurtarmış oluyorsun.
  2. Geri dönüşüm yapabilirsin. Evde kullandıktan sonra atman gereken yağları çöpe değil de geri dönüşüm için saklasan, sonra onu belediyelere ya da bu işi ücretsiz yapan firmalara verebilirsin. Çevrende böyle bir belediye ya da firma yoksa sen firma kurabilirsin.
  3. Düşük hızda duş yapabilirsin. Evde duş alırken suyun akış hızını azaltabilir, daha düşük hızda duş yapabilirsin.
  4. Geri dönüştürülmüş kâğıt kullanabilirsin. Bilgisayar kâğıdı, zarf, kağıt havlu veya tuvalet kağıdı kullanırken bunların geri dönüştürülmüş olanları tercih edebilirsin.
  5. Fişleri prizden çekebilirsin. Gece yattıktan sonra ya da evden çıktıktan sonra kullanılmayan cihazların fişleri çekebilirsin.
  6. Eski ampuller yerine beyaz olanları tercih edebilirsin. Hem göze daha hoş gelen akkor lambalar yerine LED lamba kullanabilirsin.
  7. Tek kullanımlık piller yerine şarj edilebilir piller kullanabilirsin. Hem daha ekonomik hem çevre attığın pillerden daha iyi olan şarj edilebilir pilleri kullanmak senin elinde.
  8. Siyah poşet yerine kendi torbanı kullanabilirsin. Alış verişe giderken bir sürü poşet harcayacağına alışveriş sepetin ya da torban ile bunları yapabilirsin.

Bu dünya çok değerlidir. Biz bugün bunun değerini anlamıyoruz yarın gelecekler değerini çok iyi bilecekler. Burası bize emanet edilmiştir. Emanet hıyanet olmaz. Çevremizden sorumluyuz bu sorumluluğa göre davranmak zorundayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.