Eleştirel Düşünme Yeteneği Nasıl Kazanılır?

Kişisel Gelişim

Hayatın her alanında eleştirel düşünmeye ihtiyaç var.  Bu düşünme biçimi sorunları daha hızlı ve kolay çözmeye yardımcı olur. Okulda, Evde ve iş hayatında eleştirel düşünme biçimi yaşamımıza kalite ve renk katar. Bir grafik yardımı ile bu düşünmeyi nasıl kazanabileceğiniz hakkında birkaç bilgi paylaşalım.

  1. Bir kağıt ve cetvel yardımı ile 3×3 şeklinde dokuz tane kare oluşturalım.
  2. Şimdi her kareye bir numara verelim.
  3. Şimdi de ayrı küçük karelere birden dokuza kadar olayı her açıdan görmemize yardımcı olacak soruları yazalım.
  4. Karelerin ilkine “sorunun ne olduğunu tanımla” ibaresini yazıyoruz.  İkincisine “ sorunun nedeni nedir”? üçüncüsüne “sorunun çözümü için örnek çözüm yolu, dördüncüsüne “en iyi çözüm yolu için karar verin”, beşincisine ise “ bu çözüm yolunun artıları ve eksilerini yaz”, altıncısına, yedincisine ve sekizincisine ise “diğer çözüm yolları”nı yazabilirsiniz. Dokuzuncusuna ise “ en iyi çözüm yolu”nu yazabilirsiniz.
  5. Yapışkan kağıtları kullanarak bu soruların cevaplarını tek tek yazarak karelerin üzerine ekleyerek sorunlara eleştirel olarak cevaplar bulmaya çalışacaksınız. Bunu yaptığınızda sorunlarını görselleştirmiş ve olası çözümleri daha net olarak görebileceksiniz.
  6. Bu karelerden yararlanarak birkaç defa sorunları çözmeye başladıktan sonra hayatınızda kareler olmadan da problemlerinizi çözebilme yeteneği kazanmış olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.