En İyi Mühendislik Dalı Hangisidir?

Eğitim Genel Öğrenci

Bu yanıtlanması gerçekten zor bir sorudur. Kişilere göre bu farklılık gösterebilir. Ama ben yine de size bu konuda birkaç şey yazacağım. Size şu dalı seçin bu en iyisidir demeyeceğim. Size bu konuda doğru karar verebilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı noktalara değineceğim. Hangi dalı seçeceğinizi aklınıza göre değil, ilgi ve yeteneklerinize göre değerlendirmeniz gerekir. İlgilerinizden önce de yeteneklerinize bakmanız daha doğru sonuçları elde etmenize yarar. İlgi ile yetenek arasındaki farkı da şöyle gösterebiliriz. Futbolla ile alakalı haberleri diğer konulardaki haberlerden önce öğrenmeye çalışıyorsanız ama iyi bir futbolcu değilseniz, bu futbolla ilgili olduğunuzu ama futbolda yetenekli olmadığınız gösterir. İnternette çok zaman geçiriyor olabilirsiniz ama kullandığınız bilgisayarı merak etmiyorsanız, bu bilgisayara ilgi duymadığınızı gösterir. Ama bilgisayarı tamir etmek için uğraşıyorsanız bu bilgisayara ilginizin olduğunu gösterir. Tamir edebiliyorsanız o zaman da yeteneğiniz de var demektir. Gelelim mühendisliklere;

Bilgisayar mühendisliği

 1. Bilgisayarla uğraşmaktan hoşlanır mısınız? (bilgisayar oyunları ve interneti kastetmiyorum)
 2. Bilgisayarda yeni bir şey yapmak istiyor musunuz?
 3. Bilgisayar da deney yapmak ister misin?
 4. Matematiğiniz ve mantığınız yeterince güçlü mü?
 5. Bulmacaları sever misiniz?
 6. İyi bir IQ derecesine sahip misin? ( yeterince zeki misin?

Eğer bu soruları evet cevabı veriyorsan o zaman bilgisayar ve bilişim teknolojileri gibi dalları seçebilirsin. Bu dal, beceri ve iyi yetenek, yenilik ve zor işleri yapmak için de iyi mantık gerektirir. Eğer tüm bu yeteneklere sahip iseniz o zaman bu dal sizin en iyi mühendislik dalıdır. İşe yerleşme bakımından da geleceği parlak bir bölümdür.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

 1. Bir panoyu açıp tamir etmeyi düşündün mü?
 2. Elektrikli ev aletlerinin çalışma biçimlerini merak ettin mi? Veya bunları tamir etmeyi denedin mi?
 3. Bir bilgisayarın işlemcisinin nasıl çalıştığını merak ettin mi? Bunu bilmek ister misin?
 4. Sensorları, transistorları merak ettin mi?
 5. Kendine bir robot yapmak istiyor musun?

Eğer bu sorulara cevabın evet ise o zaman senin için en iyi mühendislik dalı elektrik ve elektronik mühendisliğidir. Elektrik mühendisliği ile elektronik mühendisliğinin müfredatları hemen hemen aynıdır. Aralarında bazı küçük farklılıklar var. Elektronik mühendisliği daha çok küçük araçlarla ilgilenirken, elektrik mühendisliği ise büyük elektrik projeleri ile ilgilenir. İki bölümü aynı anda okutan üniversitelerde okumak daha iyidir. Geleceği parlak olan mühendislik alanlarıdır. Enerji (elektrik) ihtiyacı yıllar geçtikçe artmaktadır. Teknolojinin hayatımızdaki egemenliği artmaya devam ettiği sürece bu dallar ölmeyen mesleklerden olacaktır.

İnşaat Mühendisliği

Bina yapımında ilgili misin?

 1. Bir binayı gördükten sonra onun nasıl yapıldığını merak ediyor musun?
 2. Binalarda kullanılan malzemeleri merak ediyor musun?
 3. Binaların dayanıklılığını öğrenmek için istek duyuyor musun?
 4. Çocuk iken kartonlardan yapı yapar mıydın?

Eğer bu sorulara cevabın evet ise o zaman senin için en iyi mühendislik dalı inşaat mühendisliğidir. İnşaat mühendisliği diğer mühendislik alanlarına göre iş alanı fazla olan bir daldır. Özellikle ülkemizde yeniden binaların yapılması başlanması, kentsel dönüşüm projelerin ortaya çıkması, İstanbul’da yeni bir şehrin kurulmaya çalışıldığı bir dönemde inşaat mühendisliğinin geleceğinin parlak olacağını söyleyebilirim. Girişimci yönünüz de varsa maddi açıdan çok kısa sürede doyuma ulaşmanız mümkündür.

1 thought on “En İyi Mühendislik Dalı Hangisidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.