Fakülte, Yüksekokul ve meslek yüksekokulu arasındaki fark nedir?

Ygs-Lys

ÖSYM kılavuzunu karıştıranların karşısına çıkanlar kavramlardan bir olan fakülte; dört, beş veya altı yıllık üniversite eğitimi veren ve bir alanda yoğunlaşan üniversite birimleridir. Kısacası lisans eğitimi veren, dört yıllık olarak bilinen okullardır.
Yüksekokul ise, daha çok işleyiş bakımından fakültelerden ayrılan dört yıllık eğitim veren okullardır. Diploma ve unvan bakımından fakülte ile yüksekokul arasında herhangi bir fark yoktur.
Meslek yüksekokulu ise önlisans olarak bilinen ve iki yıllık eğitim veren okullardır.
Fakülte, meslek yüksekokulu ve yüksekokul üniversitelere ait birimlerdir. Verdikleri eğitim ve işleyiş bakımından birbirlerinden ayrılırlar.

7 thoughts on “Fakülte, Yüksekokul ve meslek yüksekokulu arasındaki fark nedir?

  1. Bildiğim kadarıyla fakülte mezunları kısa dönem askerlik yapabilmekte,yüksekokul mezunlarınında kısa dönem askerlik hakkı varmı

  2. merhabalar ben lise son sınıf ögrencisiyim bilgisiyar bölümüyüm ama ünide bilgisayar okumak istemiyorum lojistigi istiyorum alanımı degistirebilirmiyim

    1. Diğer bütün farklar aynı olsa fakülte mezununa öncelik tanınır. Bazen MYO mezunları fakülte mezunlarından daha fazla kendilerini geliştirdikleri ve iş tecrübesine sahip oldukları için fakülte mezunlarının önüne geçerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.