Hedef Belirleme

Genel Kişisel Gelişim

Bireyler açısından hedef belirleme çok önemlidir. Hedefini belirleyen bireyler hayatlarının kontrolünü eline alırlar. Bu nedenle hedef belirleyenler genelde iç kontrole sahip kişilerdir. Hedef belirleyenler kendi eylemlerini kontrol altına alabilme gücüne sahiptirler. Dıştan kontrol edilebilen bireyler ise hedef belirleme konusunda pek yetkin değildirler.

Hedef belirleme, bir amacı gerçekleştirmek için bir birey ya da bir grup tarafından önceden ulaşılabilecek bir amaca ulaşma niyetidir. Heder belirleme bir şey satın alma, bir iş bulma, bebek sahibi olma, bir araba ya da bir ev alma ile alakalı olabilir. Bunlar istenen bir şeye sahip olmakla ilgili hedeflerdir. Bazen de insanlar istemedikleri bazı şeylerden uzaklaşmak için de hedef belirleyebilir. Sigarayı bırakma, kilo kaybetme, bir arkadaştan uzaklaşmaya çalışma ya da kötü bir alışkanlığı bırakma şeklinde de olabilir.

Hedef belirleme çeşitli işlevlere sahiptir. Hedefler bir dil öğrenme, bir hobi geliştirmek gibi kendini geliştirmeye yarayabilir. Bir dernek için para toplamak, bir adaletsizliğe karşı gelmek gibi toplumsal faydaya yönelik de olabilir. Hedeflerin fonksiyonları ne olursa olsun sonunda insanın kişisel gelişimini artırdığını, insana özgüven kazandırdığını söyleyebiliriz.

Hedef belirleme üç türe ayrılır. Kısa, orta ve uzun vadeli hedefler. Kısa vadeli hedefler bir günlük ya da bir haftalık hedefler olabilir. Orta vadeli hedefler ise 1 yıl ile 5 yıl arasında olabilir. Uzun vadeli hedefler ise 10 – 15 yıllık hedeflerdir. Bu akşam hangi yemeği pişireceğine karar vermek ve bunun için uğraşmak kısa vadeli hedeftir. Bir çocuğun liseyi bitirme amacı ise orta vadeli hedeftir. Uzun vadeli hedef ise çocukların büyüyünce doktor, mimar olma amaçları ise uzun vadeli hedeflerdir.

İnsanın bir çok hedefi olabilir ama bunların hepsi aynı öneme sahip değildir. Birçok hedef arasından bazıları diğerlerine göre daha önemlidir. Önemli sağlıkla ilgili hedefler, hobi ile ilgili hedeflerden daha önemlidir. Yine bir çok insan aynı hedefe sahip olabilir ama değerleri aynı olmaz. Herkes doktor olmak isteyebilir ama herkes buna yeteri kadar önem vermez. Bu yüzden de herkes doktor olmaz. İyi bir müzisyen olmak bir çok insanın hayali olabilir. Ama yeteri önemi vermemişsek ona ulaşmamız mümkün değildir.

Hayatta bir şeyler elde etmek için hedef belirleme çok önemlidir. Hedef belirlemeyen arabasında benzini olmasına rağmen nereye gideceğini bilmeyen adama benzer. Hedef belirlemeyenler her gün can sıkıntısından ne yapacağını bilmezler.

1 thought on “Hedef Belirleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.