Kişisel Gelişim koçu

Eğitim Genel


Bu yazıda niyetim sizlere kişisel gelişim antrenörlüğü kavramı üzerine bazı temel bilgiler vermektir.

Danışmanlık alanında bir çok meslektaşım var ve bunların tabii ki bu konuda görüşleri ve farklı düşünceleri olacaktır. Ben bunlara saygı duyarım. Benim amacım bu konular hakkında bazı bilgileri bir araya toplamaya çalışmaktır.

Koçluk, bazı yönetmenlik ve talimatlara göre bireyleri belli hedeflere ulaştırmaya çalışmak veya becerilerini geliştirmek amacı ile insanları eğitme faaliyetidir. Birçok antrenörlük yolu, koçluk türü ve yöntemleri vardır. Motivasyon konuşmaları, eğitim seminerleri, atölye çalışmaları ve gözetimli uygulamalar içerebilir.

Koçluk Türleri

Yaşam koçluğu

müşterilerine kişisel hedeflerini belirlemek ve onlara yardım amacı ile yapılan bir uygulamadır. Yaşam koçları hedefleri belirleme ve bu hedeflere ulaşma süreci ile müşterilerine yardımcı olacak çeşitli yöntemler kullanır.

Koçluk psikolojik hastalıkları tedavi amacı olmayan, terapistlik bir faaliyet değildir.

Yaşam koçluğu bireylere yönetim danışmanlığı ve liderlik eğitimi konularında çeşitli teknikler geliştiren faaliyetlerdir.

Yaşam koçluğu, aynı zamanda sosyoloji, psikoloji, pozitif yetişkin geliştirme, kariyer danışmanlığı, rehberlik, danışmanlık ve diğer birçok disiplinden ilham alır. ”

Antrenör, değerleri değerlendirme, davranış değiştirme, davranış modelleme, hedef belirleme ve müşterilerine yardımcı olacak diğer teknikler hakkında rehberlik eder.

Devlet organları yaşam koçluğu konusunda yeterli bir standart sağlamıyor. Bu yüzden yaşam koçluğu ile ilgilenenler her zaman aynı kalitede bireylere ulaşamıyorlar. Amerika’da standart sağlama görevi bağımsız kuruluşlar tarafından sağlanmaktadır. Bizde ise ne devlet ne de dernek ve diğer özel kurumlar böyle bir standart geliştirememiştir.

Amerika’da daha çok yaygın olan yaşam koçluğu bizde gelir durumu orta üstü olan tabakalar için bilinen kavramlardır. Gelir durumu iyi olan aileler kendileri ve çocukları için bu programlardan yararlanabiliyor.

Koçluk ile ilgili çok sayıda kurs veren kuruluş var ama bunları sertifikalarının hangisinin tam geçerli olduğu belli değil. Genelde Uluslararası Koçluk Konseyi (ICC), Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF), Koçluk Uluslararası Birliği (YDK), Sertifikalı Koçlar Federasyonu (CCF) ve Avrupa koçluk enstitüsü dayalı olan sertifikalar geçerli kabul ediliyor

Koçluk, müşterinin mevcut ve gelecekteki davranış değişikliği etkileyen öğelere odaklanmaktadır. Ayrıca, yaşam koçluğu akıl hastalığı veya işlev bozuklukları teşhis etmek değildir.

Yaşam koçlarının müşterilerine sundukları ilk üç konu zaman yönetimi, iş ve kariyer yönetimidir.

Kişisel koçluk

Bireysel Koçluk bireyle ile antrenör arasında tasarlanan bir sözleşmeye dayanan bir ilişkidir. Bu sözleşme müşterinin çıkarları, amaçları ve hedeflerine dayanmaktadır.

Bireysel Koçluk bir öğrenme sürecidir. Kişisel Antrenör müşterilerine bu hedeflere ulaşmak amacıyla planları, kişisel iş ve/veya ilişki hedefleri belirleyip stratejileri, ilişki ve eylem geliştirmeye yardımcı olmak için sorgulama, yansıma, istek ve tartışma kullanır.

Birlikte müşteri ihtiyaçlarına ve çevre ilişkilerine uygun plan geliştirir ve gerekirse planları değiştirirler.

Kişisel Antrenör müşterilerini dışarıdan gözlemleyerek tarafsız bir bakış açısı ile onlara ayna olmaya çalışır.

Kişisel Antrenör bireyin kendi hedeflerine ulaşması için bireye özgü anlayış ve becerileri öğretir. Bireylere hedefleri doğrultusunda ilerlediğinde onu kutlar ve cesaretlendirir.

Müşteriler kendi başarıları ve başarısızlıklarından sorumludurlar. Antrenör bireyin harekete geçmesi için ona yardımcı olabilir. Ancak müşterinin potansiyelinden çok daha fazlasını da beklemez. Bu yüzden koçlar müşterilerine şunu başaracaksın diye söz vermez.

İş koçluk

İş koçluk bireylere kendi iş etkinliğini artırabilecek yolları tanımalarına yardımcı olmak, bireysel veya grup için çalışmaları zaman zaman destek veren bir uygulamadır.

İş koçları bireylerin yerine onların işlerini yapmaz. İşlerinin daha verimli olması için liderliği geliştirme, takım çalışmasını artırma, hedef belirleme, satış, stratejik planlama, ve iletişim konularında gerekli desteği sunar.

İş koçları birebir dersler, grup seansları ve büyük ölçekli seminerler yoluyla eğitim verebilirler. Örgütün başarılı olması için gerekli olan tedbirlerin alınmasını sağlar.

İş antrenörler genellikle Yönetici Koçluğu, Kurumsal Koçluk ve Liderlik Koçluğu gibi farklı uygulama alanlarında uzman olabilirler.

İş Koçlar bir franchise veya firmalardan akredite alarak çalışabilirler.

Sağlık koçluk

Sağlık ve sağlıklı yaşam dünyasında, sağlık koçu yükselen bir yeni rolüdür.

Sağlık Koçluk bireylerin özellikle rahatsızlık ve hastalıklara, kronik bir hastalığı “yönetmek” için yardımcı olmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.