Hukuk fakültesine Gitmek İsteyenler Edebiyat’a Asılacak

Öğrenci

2015 yılında hukuk hangi puan türünde öğrenci alacak? Hukuk puan türü değişti mi? Puan türlerine göre bölümler ne oldu? Eşit ağırlıkta puan türü değişikliği nasıl oldu?

Bu yıl yayınlanan YGS başvuru kılavuzu öğrenciler açısından devrim niteliğinde değişiklikler barındırıyor. Puan türlerinin oluşmasında LYS testlerinin etkisi değişti. Hukuk fakültesine gitmek isteyen öğrenciler artık matematik-2 ve Geometri 2 testlerinden daha az soru çözebilecek. Edebiyatın etkisi ise arttı.

2014-2015 yılı hukuk fakültesi taban puanları 

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda barajı aşan öğrencilerin katılacağı Lisansa Yerleştirme Sınavları’nın puan türlerinde çeşitli değişiklikler yapıldı. Bazı programların “puan türleri” değişti.  Sınava hazırlanan öğrencilerin bu değişikliklere dikkat etmesi gerekir.

Özellikle TM alanında hazırlanan öğrencileri yakından ilgilendiren değişiklikte, hukuk programlarının “puan türü” TM-3 olarak değişti. 2014 yılında TM-2 ile öğrenci alan hukuk fakülteleri bu yıldan itibaren TM-3 puan türü ile öğrenci alacak. Bu da edebiyat dersinin matematik ve geometriden daha fazla etkili olmasını sağlıyor.

TM puan türlerinde en fazla tercih edilen psikoloji, pdr, hukuk ve sosyoloji gibi bölümleri seçecek öğrencilerin gireceği sınavlar değişmiyor. Yalnız testlerin ağırlıklarında değişiklikler olacak. Yani TM öğrencileri, eskiden olduğu gibi yine LYS-1 ve LYS-3 sınavlarına girecekler.

 

2 thoughts on “Hukuk fakültesine Gitmek İsteyenler Edebiyat’a Asılacak

  1. Teog sistemi olucak yani lisedeki ortalamalrin yuzdelik dilimiyle gitmek istedigin unuversiteye gidip orasida sinav yapicak ve kazanirsan giriceksin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.