Özel Akşam Sağlık Meslek Lisesi Var mı?

Öğrenci

Bir şekilde lise bitiren veya lise okurken sağlık meslek lisesine geçmek isteyen bir çok kişi var. Sağlık meslek liselerinin üniversite sınavlarındaki avantajlarının farkında olan bu bireyler, bir şekilde sağlık meslek lisesi diploması almaya çalışmaktadır.

Özel sağlık meslek lisesini bu amaçla okumak isteyenler bile var. Yine akşam liselerinde sağlık bölümlerinin olup olmadığını öğrenmek isteyenler de var. Bize gelen sorulardan bunu çıkarabiliyoruz.

Öncelikle şunu söyleyeyim sağlık meslek liselerine yatay geçiş sadece bu okul türleri arasında olabiliyor. Sağlık meslek lisesinde okumayanlar bu okullara nakil olamıyorlar. Bunu daha önceki yazımızda belirmiştik.

Liseyi bitirdikten sonra sağlık meslek lisesi okumak isteyenler oluyor. Bunlar için de kapılar kapalıdır. Mesleki açıköğretim okullarında da sağlıkla ilgili bir alan-dal yok.

Peki sağlık meslek lisesi diploması sahibi olmak isteyenler ne yapmalılar?

Sağlık meslek lisesini okumak özellikle iki yıllık bir programa yerleşmek için şarttı. Ancak 2015 yılında yapılan bir değişiklikle sağlık meslek lise mezunu olmadan da sağlıkla ilgili iki yıllık bir bölüme gitme imkanı getirildi. YGS puan üstünlüğüne göre de öğrenciler söz konusu alanlara yerleşebiliyorlar.

Özel akşam liselerinde de sağlıkla ilgili bir bölümü okumak mümkün değildir. Çünkü akşam liselerinde herhangi bir dal yoktur. O yüzden akşam sağlık meslek lisesi diye bir arama yaptığınızda karşınıza hiçbir şey çıkmayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.